Kalendari Mjedisor

Ese nga Iridjan Asllani, Shkolla e mesme profesionale “Mihal Shahini” Cërrik

Nuk kam faj…

Gjithe Kohen degjojme neper emisione televizive se cfare po ndodh me planetin tone. Gjithandej degjojme per nisma “Mbill nje Peme,Shpeto nje Jete “, e te tjera e te tjera.

By admin

Nuk kam faj…

Gjithe Kohen degjojme neper emisione televizive se cfare po ndodh me planetin tone. Gjithandej degjojme per nisma “Mbill nje Peme,Shpeto nje Jete “, e te tjera e te tjera.

Por une nuk kam faj. Une nuk kam pse te shoh planetin tim te hershem ne nje nevoje kaq te madhe per tu pastruar,per gjelberim,per oksigjen. Aty ku jetoj une ka oksigjen ,ka gjelberim,ka peme dhe nuk mendoj se Toka ime eshte ne rrezik.

Mos jam egoist ?

Ne keto dite kam kuptuar se gjithkush nga ne duhet te beje sakrificen per ti ardhur ne ndihme planetit ,ne keto dite kam kuptuar cfare do te thote ndergjegjesim,ne keto dite kam kuptuar sa e lehte eshte te pastrosh e te ruash ate qe duhet ta trashegojme edhe per shume kohe. 

Une vij nga fshati dhe nuk e ndjej shume smokun dhe ndotjen e mjedist ,ne akoma jetojme ne nje toke te paster, por ceshtja duket me serioze.

Kur lexoj dhe ndjek nismat nderkombetare ne mbrojtje te mjedisit kuptoj qe duhet te ulemi te gjithe kembekryq per te ruajtur nga njera ane ate qe nuk eshte prekur nga ky globalizim dhe nga ana tjeter te japim ndihmen tone sado e vogel per te mbrojtur token dhe boten e cmendur te konsumit pa mase.

Me gjera te vogla mund te ndertojme boten e madhe.