Kalendari Mjedisor

Ese nga Dajana Ndoca, Shkolla e mesme profesionale “Kolin Gjoka” Lezhë

Toka. Lindim dhe jetojme ne siperfaqe te saj, vdesim dhe pushojme ne dheun e saj. Kaq shum vlere ka toka dhe mjedisi per ne, por a jemi te vemendshem ta vleresojme ne. Jam plotesisht  dakort me mendimin se jo.

By admin

Toka. Lindim dhe jetojme ne siperfaqe te saj, vdesim dhe pushojme ne dheun e saj. Kaq shum vlere ka toka dhe mjedisi per ne, por a jemi te vemendshem ta vleresojme ne. Jam plotesisht  dakort me mendimin se jo. Jo eshte e vertete ,sepse nuk kujdesemi fare per pasurite e natyres. Jemi njerez qe pasi humbim ja dime vleren. Ne fakt jemi ato qe degjojme broçkullat e politikaneve ,degjojme ato tek thone Shqiperia eshte vend i vogel ska shum pasuri natyrore etj. Por jo pasuria e vet mjedisit jemi ne ,edhe pse pak fare e kuptojne. Po ne jemi ,e dini nga se me vjen ky mendim,pasi nese ne kujdesemi per natyren ,per pasurite e saj ,do kemi pasurine me te madhe per vete. Kot nuk thone ç’te mbjellesh do korresh.Por cfare po bejme ne ,ne po e shfrytzojme ne menyrat me te deskriminueshme.      Kemi rene aq poshte saqe po bejme tregti me natyren. Haha me vjen te qesh nga egoizmi qe na ka mberthyer,jemi bere krijesa pa ndjenja,pa krenari mbi tgjitha .Ku e marrim te drejten ne te presim peme te djegim mbeturina,e ne fakt edhe nga koshat e mbeturinave duam te nxjerrim perfitim.

Kjo eshte aj egoizmi qe i sollem vetes,pasi nje peme e mbjelle eshte nje jete e shpetuar ,ama ne kemi harruar te vleresojme pasurite e natyres .E dini pse ndodh kjo sepse ne mendojme se pasuri jane vetem parat .po ky eshte opsioni qe i lame vetes per te kuptuar.Nuk e kuptojme se ne po humbim shendetin per para dhe me pas do humbim parate per shendetin .Me vertete kemi rene shum poshte cdo hap qe po hedhim po shkojme drejte humneres qe i hapem vetes.E dini ate shprehjen me sakte a e kuptoni vleren e saj “mbollem nje rreze dikur te shkelqeje sot nje diell i vertete .Une mendoj ky eshte rregulli i jetes vlereso puno dhe ne fund jeto ,po jeto per te shijuar ate qka bere.po dhe ne ate do jetojme ,na ka ngelur te hecim me fjale te te tjerve ,pasi kshu e thot qeveria ,ne skemi te drejte mendimi .epo cte bejme kshu deshem vete.

Por te jemi me te drejte me te gjithe pasi kemi nje fat te caktuar smund ta shpetojme veten duke u karantinuar, nga virusi, ne fakt duhet te karantinohemi nga gabimet qe po bejme pasi cdo gje ndodh per nje arsye .kjo eshte ajo qe duhet te vleresojme , po kjo ne jemi arsyeja e shkatrimit te natyres.ne jemi vrasesit e vet vetes .