Kalendari Mjedisor

Ese nga Silvia Marashi, Shkolla e mesme profesionale “Kolin Gjoka” Lezhë

Nese keni thene Toke kemi thene jete. Nese Toka eshte keq dhe vuan ne vuajme dyfish. Eshte e dhimshme t’a mendosh qe nese Toka vuan jemi ne ata qe ia shkaktojme kete. Dhe njekohesisht i kemi bere keq vetes tone. Fatkeqsisht sa me shume qe ne perparojme ap me keq i bejme Tokes. 

By admin

“Mesazhi ime per token”                                   

Nese keni thene Toke kemi thene jete. Nese Toka eshte keq dhe vuan ne vuajme dyfish. Eshte e dhimshme t’a mendosh qe nese Toka vuan jemi ne ata qe ia shkaktojme kete. Dhe njekohesisht i kemi bere keq vetes tone. Fatkeqsisht sa me shume qe ne perparojme ap me keq i bejme Tokes. 

Tingellon kjo qe po them por une jam shume e lumtur qe u shfaq virusi Covid-19 ,jam e lumtur per Token qe pas kaq shume dekadash ajo po gjallerohet me natyralitetin e saj pa tym,pa nafte qe digjet,pa gjueti tashme kafsht mund te levizin te lira,mund te thithin ajrin e tyre te paster. Une e di qe pas disa kohesh do kthehemi prap ne jeten e perditshme dhe shpresoj qe gjate kesaj kohe te jemi te ndergjegjshem dhe do te doja shume qe ne dy dite te fundjaves t’ia leme Tokes. Te levizim pa makina,industrite te ndalojne se punuari. 

Erdha nga erresira ne drite. Nga asgjeja ne gjithcka. Dhe pashe….  Jo nuk shihja ende. Vetem ndjeja. Ndieva ngrohetesin e nenes, por shume larg. Ndjeva  ngrohetesin qe me dha toka. Duke u rritur mesova si ta dua token te mos e kthej ate ne nje grumbull mbeturinash apo ne nje shkretetire te tere. 

Mesova se cfare jan pemet, lulet kafshet dhe ti dua ato sepse pa to ne nuk mund te jetojme pa to nuk mund te bejme. Toka edhe i vetmi planet qe ka jete, i vetmi planet qe ka ajer. Mos i beni keq tokes, mos e keqtrajtoni se ndoshta nje dite do pendoheni dhe atehere do jete vone. Toka tani ka rene ne nje qetesi qe i kishte munguar, rene ne “ujrat e veta” , pse u duhej qe te shfaqej kjo semundje qe ne apo kafshet te jetonim te qete te pa ndotur nga automjetet apo uzinat.. Pse…? 

Duhet te fillojme te mendojme per te miren tone sepse ajo qe po demtojne dita-dites eshte ajri qe thithim cdo dite. Sic i themi ne gjuhen popullore “po i bejme gropen vetes”, edhe brezave qe vijne. Prandaj njerez: DUAJENI VETEN, DUAJENI TOKEN