Kalendari Mjedisor

Goditen 5 raste të krimeve mjedisore në Dibër

Policia e Dibrës goditi 5 raste të krimeve mjedisore duke arrestuar në flagrancë 1 shtetas dhe proceduar penalisht në gjendje të lirë 4 të tjerë.

By admin

Policia e Dibrës goditi 5 raste të krimeve mjedisore duke arrestuar në flagrancë 1 shtetas dhe proceduar penalisht në gjendje të lirë 4 të tjerë.

Policia e Shtetit njoftoi sot se, strukturat e DVP Dibër, në zbatim të planit të masave për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e krimeve mjedisore, si rezultat i kontrollit të pandërprerë të territorit , përgjatë javës kanë evidentuar dhe goditur 5 raste. Si rezultat nga shërbimet e Komisariatit të Policisë Dibër është arrestuar në flagrancë shtetasi M. Gj., pasi  është konstatuar duke drejtuar mjetin fugon në gjendje të dehur, të ngarkuar me lëndë drusore e prerë në mënyrë të paligjshme.

Nga shërbimet e Komisariatit të Policisë Bulqizë, ka filluar procedimi penal në gjendje të lirë për shtetasit: H. D.,  H. L., A. D., pasi janë konstatuar duke kryer punime ndërtimi pa u pajisur me leje nga organet përkatëse.

Gjithashtu ka filluar procedimi penal dhe për shtetasin P. Gj., pasi është konstatuar duke  transportuar me një automjet  lëndë drusore pa dokumentacion përkatës.

Policia e Dibrës do të vijojë kontrollet për parandalimin dhe goditjen e krimeve mjedisore dhe në këtë kuadër kërkon bashkëpunimin e qytetarëve që të denoncojnë çdo rast të paligjshmërisë në Komisariatin Dixhital apo në numrin pa pagesë 112, duke siguruar anonimatin dhe reagim të paanshëm kundrejt shkelësve të ligjit./ATA