Kalendari Mjedisor

I nxehti pritet “të pushtojë” botën: Temperatura deri në 50 gradë Celsius, stuhi dhe shira të dendur, ja si parashikohet të jetë moti gjatë javës së ardhshme

Gjatë javës që vjen është parashikuar mot ekstrem në të gjithë botën.

By admin

Gjatë javës që vjen është parashikuar mot ekstrem në të gjithë botën. Pjesët jugore të SHBA-së dhe Meksika veriore do të vuajnë gjithashtu temperatura shumë mbi mesataren për pjesën më të madhe të javës së ardhshme. Temperaturat atje do të jenë rreth 40 gradë Celsius (100F) dhe nuk do të zbresin nën 30 gradë Celsius (86F).

Në Kanada parashikohen stuhi të forta, të cilat do të sjellin tornado, breshër dhe shi të dendur.

India, nën-kontinenti dhe pjesët perëndimore të Mianmarit do të përfshihen nga rreshje të dendura shiu, deri në 50 cm në pesë ditë.

Kina jugore do të ndjejë efektet e stuhisë tropikale Talim, e cila ka të ngjarë të zbresë në tokë pranë provincës Hainan të hënën vonë ose herët të martën.

Më shumë përmbytje të lumenjve ka të ngjarë të ketë në Korenë e Jugut. Shira të dendur priten gjithashtu në Japoninë e afërt.