Të tjera


Gjermania “zgjedh” turizmin e bujqësinë - Nënshkruhen marrëveshjet e bashkëpunimit

Shqipëria dhe Gjermania do të rrisin bashkëpunimin në sektorin e turizmit, të bujqësisë dhe specifikisht të prodhimit të verërave.

LEXO ME SHUME >


Shpendi i rrallë qëndron akoma në vendin tonë për shkak të klimës së favorshme

Vendosja e moratoriumit të gjuetisë ka bërë të mundur mbrojtjen dhe shtimin e kafshëve dhe shpendëve në zonat e mbrojtura dhe në parqet kombëtare të vendit tonë.

LEXO ME SHUME >


“Erozioni po përshpejtohet”/ Flasin ekspertët pas baticës së fundit në Adriatik

Banorët e zonës  e mbajnë mend deri ku shkonte brezi ranor dhe pylli me pisha i Shëngjinit, por të gjithë e dinë se me këto ritme erozioni deti do t’i marrë tokës çdo gjë në pak vjet. Ekspertët e mjedisit madje thonë se kjo do të ndodhë më shpejt nga c pritej sepse po shtohen baticat e pazakonta. pak ditë më parë edhe bregdeti i Shëngjinit u përfshi nga  një batizë e madhe.

LEXO ME SHUME >


Klosi: Tirana, kryeqytet i të rinjve një mundësi më shumë për promovimin edhe të Shqipërisë turistike

U organizua sot në Tiranë në Shtëpinë e Europës forumi i parë i organizatave rinore në hapësirën Adriatiko-Joniane, ku i pranishëm ishte ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi dhe kryetari i bashkisë Tiranë, Erion Veliaj.

LEXO ME SHUME >


Linjë ujore Pogradec-Ohër/ Trageti turistik nis lundrimet në pranverë

Lundrimet turistike në ujërat e Liqenit të Ohrit me nisje nga Pogradeci shumë shpejt do të jenë një realitet për ata që dëshirojnë të provojnë një eksperiencë ndryshe. Jo vetëm Pogradeci dhe Ohri por edhe fshatrat që shtrihen buzë vijës liqenore do të jenë itineraret që do të përshkojë trageti turistik. 

LEXO ME SHUME >

Qëndroni më të informuar për mjedisin

Regjistrohuni për të marrë përmbledhjen ditore të lajmeve mjedisore në e-mailin tuaj.