Të tjera


Furnizimi me energji/ Remont në agregatin numër 1 në HEC-in e Komanit

Korporata Elektroenergjetike Shqiptare vijon masat për garantimin e furnizimit me energji në prag të dimrit. Bëhet fjalë për investime dhe ndërhyrje të planifikuara, që bëhen në HEC-et e kaskadës së Drinit, si masa sigurie për stinën e dimrit.

LEXO ME SHUME >


Butrinti jepet me koncension

Qendra më e njohur arkeologjike në Shqipëri, qyteti antik i Butrintit, pritet të menaxhohet për dhjetë vitet e ardhshme nga një agjenci e re. Në ligjin e miratuar së fundmi, ajo njihet si “Fondacion”, por për të nuk ka shumë hollësi, me përjashtim të faktit, që do të jetë një partneritet mes Ministrisë së Kulturës dhe një partneri strategjik.

LEXO ME SHUME >


Rikthehen zjarret në vjeshtë! Shkrumbohen 2 km hekurudhë në Bubq

Vatra të shumta zjarri janë rikthyer në vendin tonë në këtë sezon vjeshte nga veriu në jug duke u favorizuar edhe nga temperaturat e larta dhe era. Një zjarr ka rënë në fshatin Vasjar të bashkisë së Memaliajt, duke rrezikuar banesat që ndodhen aty pranë. Zona e mbrojtur e Vjosë-Nartës vazhdon akoma të jetë nën pushtetin e flakëve prej disa ditësh.

LEXO ME SHUME >


Përfshihen nga flakët qindra rrënjë ullinj te Qafa e Kalasë, zjarrëfikëset në vendngjarje

Qindra rrënjë ulliri janë nën flakë në zonën që njihet si Qafa e Kalasë.

LEXO ME SHUME >


Vijon prej 2 ditësh zjarri në Maliq...digjen mbi 400 ha pyje dhe në Poros të Novoselës!

Vatra e zjarrit mes dy fshatrave në bashkinë e Maliqit, Mesmal dhe Velcan vijon të jetë aktive që prej ditës së djeshme, teksa raportohet se ka zjarri mund të jetë vendosur qëllimisht.

LEXO ME SHUME >

Qëndroni më të informuar për mjedisin

Regjistrohuni për të marrë përmbledhjen ditore të lajmeve mjedisore në e-mailin tuaj.