Të tjera


Vijon prej 2 ditësh zjarri në Maliq...digjen mbi 400 ha pyje dhe në Poros të Novoselës!

Vatra e zjarrit mes dy fshatrave në bashkinë e Maliqit, Mesmal dhe Velcan vijon të jetë aktive që prej ditës së djeshme, teksa raportohet se ka zjarri mund të jetë vendosur qëllimisht.

LEXO ME SHUME >


Zjarr në një masiv me pyje në Korçë, terreni për ndërhyrje i vështirë. Ja çfarë bëjnë forcat zjarrfikëse

Një zjarr i përmasave të mëdha ka rënë në zonën e Korçës, në pyjet mes fshatrave Roshanjit dhe Lubonjë. Siç mëson “Panorama” zjarri është aktiv prej 24 orësh, ndërsa për shuarjen e flakëve janë angazhuar rreth 30 forca zjarrfikëse.

LEXO ME SHUME >


Tenderi/ Korça të ngrohet pa dru! Studim fizibiliteti për mundësitë e gazit të TAP-it, paneleve fotovoltaike apo burimeve eolike

Agjencia për Efiçencën e Energjisë ka hapur tenderin për realizimin e një studimi fizibiliteti lidhur me mundësinë e krijimit të një sistemi ngrohje të Korçës duke përjashtuar lëndën drusore.

LEXO ME SHUME >


Përfshihet nga flakët Pylli i Pishës në Divjakë, dyshohet se zjarri ka rënë nga pakujdesia e fermerëve

Një zjarr i madh ka rënë në mesnatë në Pyllin e Pishës pranë fshatit Kamenicë, pjesë e Parkut Kombëtar Divjakë-Karavasta. Mësohet se flakët janë përhapur me shpejtësi të madhe, pasi janë favorizuar edhe nga era e fortë.

LEXO ME SHUME >


Zjarr në parcelat me ullinj në Delvinë e Finiq, zjarrfikësit me urgjencë në vendngjarje, ndërhyjnë edhe banorët e zonës

Ditën e sotme në vendin tonë janë krijuar sërish disa vatra zjarri. Mësohet se flakët kanë shpërthyer në zonën e Matomarit.

LEXO ME SHUME >

Qëndroni më të informuar për mjedisin

Regjistrohuni për të marrë përmbledhjen ditore të lajmeve mjedisore në e-mailin tuaj.