Mbetjet


Parku i Dajtit i ndotur, zona pyjore e mbushur me mbeturina dhe letra

Parku Kombëtar i Dajtit në një ditë të zakonshme do gumëzhinte nga zhurmat e fëmijëve por këtë të dielë lëvizjet janë thuajse inekzistente.

LEXO ME SHUME >


Nafta mbush Gjanicën, banorët akuzojnë kompanitë por ndotësi mbahet akoma i fshehtë

Kompanitë naftënxjerrëse në Fier vazhdojnë të shkaktojnë ndotje të lartë. Situate në lumin Gjanica këtë mëngjes është pak ti thuash skandaloze. Një sasi kolosale nafte është derdhur në lumë, ndërsa banorët akuzojnë se autoritetet kanë ulur kontrollet, e si pasojë kompanitë nuk mbajnë asnjë përgjegjësi.

LEXO ME SHUME >


Ishulli i Lezhës mbulohet nga plehrat, një katastrofë natyrore

Ndotja e mjedisit është një nga problemet më të mëdha të ditëve të sotme.

LEXO ME SHUME >


Mediat italiane: Trageti me mbetje toksike kishte bërë 15 rrugë të tjera

Mediat italiane i kanë bërë jehonë asaj që ndodhi mbrëmjen e së enjtes në portin e Vlorës ku u sekuestrua trageti i linjës së Brindisit për shkak se në brendësi të tij u gjetën mbetje të rrezikshme. mediat lokale e kane quajtur skandaloz faktin që nga portet e tyre ka kaluar pa asnjë kontroll një ngarkesë e tillë. “Quotidiano di Puglia” raporton fillimisht lajmin sipas asaj që ka publikuar policia shqiptare për operacionin që çoi në pranga 6 persona, mes të cilëve kapiteni i anijes “S.T. Damian” dhe zv.kapiteni i saj.

LEXO ME SHUME >


Ndalohen në Vlorë mbetje të rrezikshme nga Italia

Një sasi mbetjesh të rrezikshme të sjella ilegalisht nga Italia në Shqipëri u bllokua nga policia shqiptare mbrëmjen e së Enjtes në një traget të linjës Brindizi – Vlorë, rasti i parë i trafikut të mbetjeve të identifikuar në Shqipëri në shumë vite.

LEXO ME SHUME >

Qëndroni më të informuar për mjedisin

Regjistrohuni për të marrë përmbledhjen ditore të lajmeve mjedisore në e-mailin tuaj.