Mbetjet


Ndotja nga lumi i Dukatit / Plehrat rrjedhin bashkë me ujin deri në det

Plazhi i Orikumit një nga plazhet më të bukur të rrethit të Vlorës çdo herë që ka reshje shiu mbushet me mbetje urbane. Shkak për këtë është bërë derdhja e Lumit të Izvorit ose siç e quajnë banorët, lumi i Dukatit.  Sa herë ka reshje shiu ky lum merr me vete edhe mbeturinat urbane që ndodhen anës tij, të cilat janë papërgjegjshmëri e banorëve të zonës.

LEXO ME SHUME >


Nisma për pastrimin e nëndetit në Sarandë, zbulohen 20 predha të Luftës së II Botërore

Prej disa ditësh në qytetin e Sarandës ,zhytës vullnetar ka ndërrmar nismën për pastrimin e nëndetit.Pas një numri të madh gomash që janë nxjerrë nga deti ditë mëparë sot ata kanë nxjerrë rreth 20 predha.Predha këto që mendohet se i përkasin Luftës së Dytë Botërore.

LEXO ME SHUME >


Ndotet Borshi, ujërat e zeza të kroçerave derdhen në det

Prej gati tre ditësh, pushuesit në Borsh janë përballur me ndotje të ujit të detit.

LEXO ME SHUME >


Fier, fusha sanitare moderne për trajtimin e mbetjeve

Fushat sanitare të përpunimit të mbetjeve në Fier do të bëjnë të mundur jo vetëm kontrollin e mbetjeve dhe të shpëtimit nga helmet, por do të prodhojnë energji. Kryetari i bashkisë së Fierit, Armando Subashi ndau sot pamje të projektit që do të transformojë fushat e mbetjeve, të cilat prej tre dekadash vazhdojnë të mbeten problemi më i madh i qytetit. 

LEXO ME SHUME >


Lopë në vend të pushuesve/ Plazhi i Likmetës i ndotur nga mbetjet që sjell lumi

Një nga sfidat më të mëdha të shekullit XXI është ndotja e globit nga mbetjet plastike, sa që rëndom përdoret termi plastik-planet. Në plazhin e Likmetës, i cili ndodhet buzë deltës së Ishmit, siç duket edhe nga pamjet bregdeti është tejndotur nga mbetjet urbane ku dominon plastika.

LEXO ME SHUME >

Qëndroni më të informuar për mjedisin

Regjistrohuni për të marrë përmbledhjen ditore të lajmeve mjedisore në e-mailin tuaj.