Mbetjet


Shqipëria, ndër vendet që ndot më shumë Mesdheun me plastikë

Shqipëria është një ndër tre shtetet që shkakton më shumë ndotje në Mesdhe nga plastika, së bashku me Egjiptin dhe Malin e Zi, sipas një raporti të fundit të Fondit Botëror për Natyrën (WWF). Të tre këto shtete derdhin në natyrë më shumë se 20 kg plastikë për person, duke u ngjyrosur me blu të thellë në hartën e publikuar nga WWF.

LEXO ME SHUME >


Aksion për pastrimin e plazhit të Bisht-Kamzës

Plazhi i Bisht-Kamzës, 11 km nga Durrësi, është kthyer në një destinacion të preferuar nga pushues vendas dhe turistë të huaj.

LEXO ME SHUME >


Pastrohet gjiri i Shën Vasilit, nxirren 50 goma automjetesh

Në gjirin e Shën Vasilit, Karaburun u bë e mundur nga zhytës profesionistë nxjerrja e 50 gomave për automjete të cilat u gjetën të zhytura në këtë vend.

LEXO ME SHUME >


Rruga e qeseve drejt detit/ Ndotja në pyllin dhe bregdetin e Semanit jo vetëm nga lumi

Një nga zonat më të ndotura me mbetje plastike në bashkinë e Fierit mbetet pylli i Semanit.

LEXO ME SHUME >


Berat, prezantohet plani i masave për menaxhimin e mbetjeve urbane

Në bashkinë së Beratit u prezantua sot plani i masave afatshkurtra të projektit “Menaxhimi i integruar i mbetjeve urbane për Qarkun e Beratit”, financuar nga qeveria zvicerane.

LEXO ME SHUME >

Qëndroni më të informuar për mjedisin

Regjistrohuni për të marrë përmbledhjen ditore të lajmeve mjedisore në e-mailin tuaj.