Aktiviteti njerëzor


'Zjarret në Vlorë kanë qenë të qëllimshme', Mamaj: Janë identifikuar autorët

Situata e zjarreve në Vlorë ka qenë mjaft e vështirë, pasi era e fortë ka ndihmuar në përhapjen e flakëve.

LEXO ME SHUME >


Merrte inerte pa leje nga shtrati i lumit Seman, procedohet në gjendje të lirë 45-vjeçari

IKMT njofton se ka proceduar në gjendje të lirë një 45-vjeçar, i cili kryente veprimtari të marrjes inert pa leje në shtratin e lumit Seman.

LEXO ME SHUME >


Shkarkonte ujëra të ndotura në kanalin kullues, gjobë 2 mln lekë firmës së peshkut në Lushnjë

Operacion kundër krimeve mjedisore në territorin e bashkisë Lushnje. IKMT në bashkëpunim me Policinë e Shtetit ka ushtruar kontroll në subjektin me aktivitet trajtim dhe konservim të produkteve të peshkut, në fshatin Allprenaj, Njësia Administrative Golem, Bashkia Lushnje.

LEXO ME SHUME >


Vjosa midis turizmit dhe HEC-ve, FAO miraton programin për zhvillimin e qëndrueshëm

Lumi Vjosa, nga më të bukurit e Europës në gjendje të egër, është kërcënuar nga ndërtimi i HEC-ve, por organizatat ndërkombëtare janë vënë në mbrojte të tij.

Javës që shkoi Programi i Ushqimit në Kombet e Bashkuara (FAO) ka miratuar një projekt që synon zhvillimin e qëndrueshëm të pellgut ku shtrihet lumi.

LEXO ME SHUME >


INSTAT tregon dramën e turizmit: Numri i vizitorëve ra me 76% në tremujorin e dytë

INSTAT ka publikuar rezultatet e Anketës për “Strukturat Akomoduese”, për tremujorin e parë dhe të dytë 2020, i cili tregon pasojat e pandemisë në sektorin e turizmit.

LEXO ME SHUME >

Qëndroni më të informuar për mjedisin

Regjistrohuni për të marrë përmbledhjen ditore të lajmeve mjedisore në e-mailin tuaj.