Aktiviteti njerëzor


Shqipëria shkeli direktivën e BE-së për hidrocentralin e Poçem

Sekretariati i Traktatit për Energjinë në Vienë njoftoi se ka hapur hetim të thelluar për Shqipërinë pasi një vlerësim paraprak gjeti që qeveria e kryeministrit Edi Rama shkeli direktivën e Bashkimit Europian për vlerësimin e ndikimit në mjedis kur i dha me koncesion të pakërkuar një kompanie turke të drejtën për ndërtimin e hidrocentralit të Poçemit mbi lumin Vjosë.

LEXO ME SHUME >


Dogji shkurre në pronën e tij, por situata i doli jashtë kontrollit e mori flakë pylli në fshatin Prush...arrestohet 57-vjeçari!

Zjarri në fshatin Prush e ka një autor! Ai është 57-vjeçari Ibrahim Alushi, i cili është arrestuar nga policia.

LEXO ME SHUME >


'Zjarret në Vlorë kanë qenë të qëllimshme', Mamaj: Janë identifikuar autorët

Situata e zjarreve në Vlorë ka qenë mjaft e vështirë, pasi era e fortë ka ndihmuar në përhapjen e flakëve.

LEXO ME SHUME >


Merrte inerte pa leje nga shtrati i lumit Seman, procedohet në gjendje të lirë 45-vjeçari

IKMT njofton se ka proceduar në gjendje të lirë një 45-vjeçar, i cili kryente veprimtari të marrjes inert pa leje në shtratin e lumit Seman.

LEXO ME SHUME >


Shkarkonte ujëra të ndotura në kanalin kullues, gjobë 2 mln lekë firmës së peshkut në Lushnjë

Operacion kundër krimeve mjedisore në territorin e bashkisë Lushnje. IKMT në bashkëpunim me Policinë e Shtetit ka ushtruar kontroll në subjektin me aktivitet trajtim dhe konservim të produkteve të peshkut, në fshatin Allprenaj, Njësia Administrative Golem, Bashkia Lushnje.

LEXO ME SHUME >

Qëndroni më të informuar për mjedisin

Regjistrohuni për të marrë përmbledhjen ditore të lajmeve mjedisore në e-mailin tuaj.