Lajme nga bota


BE do të detyrojë kompanitë kozmetike të paguajnë për të reduktuar ndotjen mikroplastike

Kompanitë kozmetike do të duhet të paguajnë më shumë për të pastruar ndotjen mikroplastike, pas negociatave të BE-së dhe marrëveshjes së re për trajtimin e ujërave të zeza.

Duke ndjekur parimin “ndotësi paguan”, kompanitë që shesin produkte farmaceutike dhe kozmetike do të duhet të mbulojnë të paktën 

LEXO ME SHUME >


Studimi zbulon se 30m ton akuj në orë humbasin në Greenland

Një studim ka zbuluar se akullnajat në Greenland po humbasin mesatarisht 30 milion ton akuj në orë për shkak të krizës klimatike, 20% më shumë sesa mendohej më parë.

Disa shkencëtarë janë të shqetësuar se rritja e nivelit të ujit në veri të Atlantikut mund të nënkuptojë një kolaps të rrymave oqeanike të quajtura Amoc, çka do të sjellë pasoja të rënda për njerëzimin.

Humbja e madhe e akullit nga Greenland si rezultat i... 

LEXO ME SHUME >


COP28: Projekt-marrëveshja për klimën kritikohet si “e pamjaftueshme”

Data e sotme shënon ditën e fundit të samitit të klimës COP28, që duhet të mbyllej në orët e para të mëngjesit. Teksti i dorëzuar mbrëmjen e djeshme nga drejtuesit e samitit, u prit me reagime negative jo vetëm nga... 

LEXO ME SHUME >


Të rinjtë në COP28: “Liderët botërorë i detyrohen brezit të ardhshëm”

Të rinj dhe fëmijë nga shtetet më të prekura nga kriza klimatike, u bënë thirrje liderëve politikë që të mos luajnë me të ardhmen e tyre dhe të vendosin 2.2 miliardë fëmijë në gjithë botën si prioritet për të krijuar një të ardhme të qëndrueshme. Moti ekstrem 6 vitet e fundit...

LEXO ME SHUME >


Viti 2023: Zyrtarisht viti më i nxehtë i regjistruar; “temperaturat do të vazhdojnë të rriten” thonë shkencëtarët

Ashtu siç u parashikua, viti 2023 është viti më i nxehtë i regjistruar. Shërbimi i Ndryshimeve Klimatike “Copernicus”, njoftoi momentin historik pas analizmit të të dhënave që treguan se bota sapo kaloi nëntorin më të nxehtëMuaji i kaluar ishte mesatarisht 1.75°C më i ngrohtë krahasuar me mesataren para-industriale. Tashmë. Copernicus konfirmon se nga janari deri në nëntor të këtij viti, mesatarja globale e temperaturave është më e larta e regjistruar – 1.46°C mbi mesataren para-industriale.

 

LEXO ME SHUME >

Qëndroni më të informuar për mjedisin

Regjistrohuni për të marrë përmbledhjen ditore të lajmeve mjedisore në e-mailin tuaj.