Lajme nga bota


Forumi Ekonomik i Davos, nga ekonomia te sfidat klimatike, çfarë nuk duhet të humbisni këtë vit

Ndërsa udhëheqësit e qeverisë dhe biznesit, përfshirë më shumë se 100 miliarderë, janë mbledhur në Davos, Zvicër, për Forumin e 50-të Ekonomik Botëror, çfarë nuk duhet të humbisni nga ky tubim i rëndësishëm botëror.

Rreth 3,000 pjesëmarrës nga e gjithë bota janë mbledhur për të diskutuar temën e këtij viti – “Palët e interesit për një botë kohezive dhe të qëndrueshme” dhe shumë më tepër.

Goldman Sachs CEO në WeWork: “Unë nuk jam i sigurt që e kemi gabuar kaq mirë”

Kur u pyet për WeWork gjatë një paneli të Forumit Ekonomik Botëror në Davos të Martën, shefi ekzekutiv i Goldman Sachs mbrojti punën e bankës në renditjen botërore të ndërmarrjeve të coworking, ndërsa pranoi gjithashtu se vlerësimet për fillimet e teknologjisë më të avancuar dhe duhet të bëhen më shumë, i bazuar në realitet.

Trump kritikon Rezervën Federale në Davos ‘për mbajtjen mbrapa’ të ekonomisë amerikane

Edhe ndërsa ai mbrojti gjendjen e ekonomisë amerikane në fjalimin e tij në Forumin Ekonomik Botëror në Davos të Zvicrës, Presidenti amerikan Donald Trump përsëri u përplas me Rezervën Federale, duke kritikuar institucionin për politikat e tij monetare, ndërsa kërkoi gjithashtu norma negative të interesit .

Presidenti gjithashtu vlerësoi normat negative të interesit, si ato në Evropë dhe Japoni. Duke kërkuar marrëveshjet e tij dypalëshe të tregtisë dhe rregullimin financiar, Trump tha se “ne ende kemi numrat më të mirë [ekonomikë] që kemi pasur në shumë fusha të ndryshme”, edhe përkundër faktit se Fed ka “rritur normat shumë shpejt dhe i uli ato shumë ngadalë. ”

Greta Thunberg paralajmëron udhëheqësit e botës të dëgjojnë shkencën mbi ndryshimin e klimës

Aktivistja e klimës, Greta Thunberg, i tha qartë elitës së biznesit dhe politikës botërore në Davos se është bërë shumë pak për të zgjidhur ndryshimet klimatike, dhe u bëri thirrje udhëheqësve dhe gazetarëve që ‘të dëgjojnë shkencën’ gjatë një paneli me aktivistët adoleshentë të klimës nga e gjithë bota. Ajo gjithashtu u bëri thirrje shtypit dhe udhëheqësve politikë të raportojnë dhe të dëgjojnë shkencën pasi nxori në pah shifrat nga raporti IPCC i 2018, ku u kërkuan veprime urgjente për të kufizuar ngrohjen globale në 2.7 gradë Fahrenheit (1.5 Celsius).

Qëndroni më të informuar për mjedisin

Regjistrohuni për të marrë përmbledhjen ditore të lajmeve mjedisore në e-mailin tuaj.