Lajme nga bota


Princi Charles: ‘’Bota po digjet, duhet një model i ri ekonomik me natyrën në qendër”

Vetëm një revolucion në mënyrën e funksionimit të ekonomisë globale dhe tregjet financiare mund të shpëtojë planetin nga kriza e klimës dhe të sigurojë prosperitetin e ardhshëm, paralajmëroi Princi Charles.

Trashëgimtari i fronit britanik dhe ambientalisti po fliste për CNN pasi ai hodhi një sfidë për elitën e biznesit global dhe financat në Davos për të udhëhequr një “ndërrim paradigmë, ai që frymëzon veprim në nivele revolucionare dhe ritëm” për të shmangur katastrofën që po i afrohet planetit Tokë.

“A duam të shihemi në histori, si njerëzit që nuk bënë asgjë për ta rikthyer botën nga prapa në kohë për të rivendosur ekuilibrin kur mund të kishim bërë? Nuk dua ta bëj,” i tha ai audiencës në Forumin Ekonomik Botëror.

Vetëm këtë vit, zjarret e mëdha pyjore të rënduara nga ndryshimet klimatike kanë shkatërruar zona të mëdha të tokës në Australi dhe vranë miliona kafshë. Hulumtimet e fundit tregojnë se oqeanet e botës po thithin aq nxehtësi sesa ajo e gjeneruar nga pesë bomba atomike çdo sekondë. Smogu toksik vazhdon të mbysë qytetet e Indisë pavarësisht premtimeve të përsëritura për ajër më të pastër nga qeveria, dhe dekada e fundit ishte më e ngrohta në historinë e regjistruar.

Kriza e klimës mbushi titujt e mediave në ditën e parë të plotë të takimit të kësaj jave në Davos. Aktivistja adoleshente Greta Thunberg të martën paralajmëroi elitën e biznesit dhe politik se nuk kanë bërë “në thelb asgjë” për të zvogëluar emetimet e karbonit që po nxisin ngrohjen globale.

Princi i Uellsit e përdori fjalimin e tij për të filluar “Nismën e Tregjeve të Qëndrueshme”. Ai tha se kërkohej veprim urgjent për të rikonfiguruar tregjet për t’i vendosur njerëzit dhe planetin “në zemrën e krijimit të vlerës globale”.

Kreu i shtetit të ardhshëm të Britanisë, i cili mbajti fjalimin e tij të parë për mjedisin në vitin 1968, tha se duhej një veprim i guximshëm dhe kreativ për të trajtuar kërcënimin më të madh që njerëzimi ka hasur ndonjëherë. Ai përshkroi një plan 10-pikësh për ta vendosur botën natyrore në zemër të botës së biznesit.

“Kontributi i natyrës në ekonominë globale vlerësohet të jetë me vlerë 125 trilion dollarë në vit,” tha ai. “Natyra është, në të vërtetë, gjaku i jetës së tregjeve tona financiare dhe, si i tillë, ne duhet – me shpejtësi – të riorganizojmë ekonominë tonë për të vendosur në qendër të saj natyrën dhe të punojmë në harmoni me të.”

Hapat e mbrojtur nga princi përfshijnë kthimin e subvencioneve të dëmshme, investimin në inovacionin teknologjik, krijimin e produkteve dhe shërbimeve të reja të qëndrueshme dhe dhënien konsumatorëve transparencë shumë më të madhe në lidhje me zinxhirët e furnizimit.

Qëndroni më të informuar për mjedisin

Regjistrohuni për të marrë përmbledhjen ditore të lajmeve mjedisore në e-mailin tuaj.