Lajme nga bota


20 mijë ton naftë shkojnë dëm – Rusia shpall gjendjen e jashtëzakonshme pas incidentit të zbuluar dy ditë me vonesë!

Presidenti i Rusisë Vladimir Putin ka shpallur një gjendje të jashtëzakonshme pasi 20 mijë ton naftë filluan të rrjedhin brenda një lumi në Rrethin Arktik. Derdhja ndodhi kur një rezervuar karburanti në një termocentral pranë qytetit Norilsk siberian u dëmtua të Premten e kaluar.

Presidenti Putin u shpreh i zemëruar pasi zbuloi që zyrtarët mësuan për ngjarjen vetëm dy ditë më vonë. Fabrika është në pronësi të një filiali të Norilsk Nickel, i cili është prodhuesi kryesor i nikelit dhe palladiumit në botë dhe në një konferencë me video të Mërkurën, Putin dënoi kryetarin e kompanisë për përgjigjen e tij. “Pse agjencitë qeveritare mësuan për këtë vetëm dy ditë pas faktit?” pyeti ai shefin e filialit, Sergei Lipin. “A do të mësojmë rreth situatave emergjente nga media sociale?”

Guvernatori i rajonit, Alexander Uss, i kishte thënë më parë Presidentit Putin se dhe vetë ai mësoi për derdhjen e naftës të Dielën pas “informacionit alarmant të shfaqur në mediat sociale”.

Incidenti ka ndotur një sipërfaqe prej 350 km katrorë (135 milje katrorë), raportojnë media shtetërore.

Putin ka urdhëruar një hetim mbi aksidentin dhe një menaxher në termocentralin është ndaluar nga forcat e Policisë vendase.

Në një deklaratë, Norilsk Nickel tha se incidenti ishte raportuar në një mënyrë “oportune dhe të duhur”. Aksidenti ndodhi kur shtyllat që mbështetnin rezervuarin e karburantit në termocentral filluan të zhyten. Zona është e ndërtuar në permafrost e cila është shkrirë ndërsa klima po ngrohet. Vaji i rrjedhur lëshoi ​​rreth 12 km naftë nga vendi i aksidentit, duke krijuar shtrirje të gjata të kuqe të lumit Ambarnaya.

Gjendja e jashtëzakonshme do të thotë që forca shtesë do të dërgohen në zonë për të ndihmuar në operacionin e pastrimit. Aksidenti besohet të jetë i dyti më i madh në historinë moderne Ruse për sa i përket vëllimit, i tha agjencisë së lajmeve AFP një ekspert nga Fondi Botëror i Jetës së Egër, Aleksi Knizhnikov.

Qëndroni më të informuar për mjedisin

Regjistrohuni për të marrë përmbledhjen ditore të lajmeve mjedisore në e-mailin tuaj.