Lajme nga bota


Përmbytjet “pushtojnë” Japoninë, shkon në 18 numri i të vdekurve, dhjetëra të zhdukur

Ka shkuar në 18 numri i persona që kanë humbur jetën si pasojë e përmbytjeve që kanë përfshirë pjesën jug-perëndimore të Japonisë për shkak të motit të keq.

16 prej tyre janë ende të paidentifikuar dhe dhjetëra të tjerë janë shpallur të humbur.

Kryeministri Shinzo Abe ka urdhëruar dërgimin e 10.000 trupave në rajon pasi shërbimet e emergjencës atje nuk po i bëjnë dot ballë vetë situatës. Autoritetet kanë evakuuar 20 mijë persona dhë bëjnë me dije se 2 lumenj kanë dalë nga shtrati duke përmbytur 11 provinca.

Situata vijon të jetë e rëndë pasi reshje të dendura parashikohen dhe për orët në vijim, gjë që mund të çojë në përkeqësim.

Qëndroni më të informuar për mjedisin

Regjistrohuni për të marrë përmbledhjen ditore të lajmeve mjedisore në e-mailin tuaj.