Lajme nga bota


A jemi pranë “apokalipsit” klimatik?

Gjysma e Europës është goditur nga një valë masive e nxehtë ditët e fundit, teksa shumë rajone po përjetojnë temperatura që kurrë nuk janë parë në muajin qershor. Por ky mund të jetë vetëm fillimi.

Po ndodh përsëri. Pas verës së rrallë të 2018-ës, me valët e saj të nxehtësisë, thatësirat dhe zjarret nëpër pyje, një tjetër verë e jashtëzakonshme ka arritur në Gjermani dhe në shumë pjesë të Europës, këtë herë me ajrin e Saharasë dhe temperatura edhe më të larta. Pas një maji të ftohtë, më në fund Gjermania u ngroh në qershor. Shumë. Të mërkurën e kaluar, termometri pranë Gubenit në shtetin verior gjerman të Brandenburgut, arriti 38.6 gradë Celsius.

Kjo shënoi herën e parë që nga koha e matjeve në 1881, kur një temperaturë e lartë arriti në Gjermani në qershor. Regjistrimi zgjati tre ditë. Të dielën, termometrat në Bernburg, vetëm në veriperëndim të Leipzig, shkuan 39.6 gradë. Temperatura mesatare për qershorin është 20 gradë Celsius.

Pothuajse gjysma e kontinentit, nga Portugalia në Poloni, u godit nga një valë e nxehtësisë në ditët e fundit, që ishte jashtëzakonisht e pazakontë për këtë kohë të vitit. Madridi regjistroi temperatura prej 40 gradë Celsius të premten dhe të shtunën, pasi një meteorolog i televizionit spanjoll postoi në Twetter “Ferri po afrohet”, pak para se vala e nxehtësisë të arrinte. Qyteti zviceran i Sionit regjistroi 37 gradë të dielën, shifrën më të lartë të regjistruar ndonjëherë në qershor në vend.

Në Republikën Çeke, temperaturat arritën 38.9 gradë të mërkurën, gjithashtu një rekord për vendin. Në Francë, ku disa rajone kishin temperatura mbi 45 gradë, shkollat duhet të shtynin provimet përfundimtare që duhej të kryheshin të enjten dhe të premten. Në Paris, shumë parqe dhe pishina në natyrë mbetën të hapura gjatë natës, në mënyrë që njerëzit të shpëtonin nga banesat e tyre të nxehta.

Vala e nxehtësisë po ngjall kujtime të tmerrshme nga viti 2003, kur vdiqën pothuajse 15,000 njerëz.

Ekstremi ka arritur që tani

Bota së shpejti do të zbulojë se sa nga temperaturat aktuale mund të jenë si pasojë e ndryshimeve klimatike të bëra nga njeriu. Fizikantja gjermane Friederike Otto në Universitetin e Oksfordit aktualisht është duke bërë një studim të shpejtë për situatën në Toulouse dhe Francë në përgjithësi. Rezultatet duhet të jenë në dispozicion këtë javë. Ky qershor, thotë, ishte “mjaft ekstrem”.

Otto dhe ekipi i saj kanë kryer tashmë hetime të ngjashme në shtatë qytete të Europës Veriore që kaluan një verë të nxehtë gjatë vitit të kaluar. Rezultatet tregojnë se, në varësi të vendndodhjes gjeografike, ndryshimi i klimës ka rritur gjasat e këtyre valëve të nxehtësisë nga dy deri në dhjetë herë. Në një botë pa ndryshime klimatike, Utrecht në Holandë do të arrinte temperatura të tilla vetëm një herë në 20 vjet.

Tani, megjithatë, këto ndryshime do të ndodhin çdo pesë vjet. E njëjta gjë, ata pohojnë, është e mundshme për shumë qytete gjermane. Gjatë ditës së hënë pati një pushim të valës së nxehtësisë, me temperatura të zakonshme për fillimin e korrikut. Por mbetet e paqartë se si do të pasojë pjesa tjetër e verës.

Shërbimi privat i motit amerikan Accuweather parashikon një sërë valësh të ngrohta të gjata për Europën në korrik dhe gusht – mbi 38 gradë në Gjermani, Belgjikë dhe Poloni, mbi 40 gradë në jug të Francës dhe mbi 43 gradë në pjesë të Spanjës dhe Portugalisë.

Një thatësirë e rëndë si vitin e kaluar duket gjithashtu në horizont, parashikoi një nga meteorologët e kompanisë në fund të majit. Ai gjithashtu paralajmëroi për një rrezik të lartë të zjarreve të pyjeve, veçanërisht në Portugali dhe në rajonet e Alpeve, dhe se Ballkani do të përballet me një kërcënim të madh të stuhive, ndoshta edhe tornadove dhe përmbytjeve.

Europës Lindore dhe Skandinavisë, tha ai, kryesisht do t’u kursehet moti ekstrem. Megjithatë, shumë meteorologë tentojnë të mos marrin seriozisht parashikime të tilla afatgjata. Anëtarët e respektuar të fushës parashikojnë më së shumti pesë ditë përpara. Përtej kësaj, ata publikojnë vetëm parashikimet e trendit afatshkurtër.

Një nga vitet më të nxehta

Por edhe pse detajet e parashikimit për verën e vitit 2019 në Europë janë të mbushura me dyshime të konsiderueshme, gjendja globale mund të parashikohet shumë saktë.

Viti 2019 do të jetë një nga më të nxehtët. Një valë e nxehtësisë shkatërroi Australinë në janar, me temperatura deri në 49.5 gradë Celsius; Alaska përjetoi pranverën e saj më të ngrohtë; dhe Groenlanda ka përjetuar një shkrirje jashtëzakonisht të hershme dhe të fuqishme të akullit.

Shumë qytete në Japoni matën temperaturat më të larta ndonjëherë gjatë muajit të majit.

Po atë muaj, disa pjesë të Indisë u ndezën në temperatura deri në 50.8 gradë Celsius, e cila tashmë ka shkaktuar më shumë se 200 vdekje.

Epoka e temperaturave të nxehta ka filluar

Në 22 vitet e fundit, tani kemi parë 20 vitet më të ngrohta ndonjëherë. Vetëm ky akumulim është i mjaftueshme për të treguar se ndryshimi i klimës është tashmë konkret. Klima që 40 vjeçarët e sotëm përjetuan në fëmijërinë e tyre, një klimë që ishte mjaft e qëndrueshme për 11,000 vjet, është një gjë që i përket të kaluarës. Ngrohja në Arktik është veçanërisht e dukshme, dy herë e tre herë më e shpejtë se pjesa tjetër e botës. Temperatura mesatare e lartë në veri është tashmë 2 gradë më e lartë se 50 vjet më parë. Në pjesë të Alaskës, arrin madje deri në katër gradë.

Pjesa më e madhe e tokës ka shkrirje në një shkallë që është tronditëse për studiuesit, dhe gjithashtu ajo liron shuma të mëdha të gazeve si metani dhe dioksidi i karbonit (CO2) në atmosferë. Në fund të verës, akulli i detit mbulon vetëm një gjysmën e sipërfaqes që mbulohej 40 vjet më parë. Pa akull, drita e diellit që vjen nuk reflektohet aq fort në hapësirë dhe energjia e saj absorbohet nga uji. Kjo ka efekte zinxhir, duke përfshirë jetën në ujë. Kjo erë e fortë aktuale në një lartësi prej shtatë deri në 12 kilometra në hemisferën veriore, fryn nga perëndimi në lindje dhe ka një ndikim vendimtar në mot.

Fuqia e tymit të avionit përcaktohet nga ndryshimet në temperaturë midis Arktikut dhe tropikëve. Me rajonin polar që tani po bëhet shumë më i ngrohtë, rrymat ajrore po çorientohen sa vjen e më shumë.

Një përqendrim i lartë i CO2

Kjo nuk do të ishte aspak befasuese. CO2 ka arritur një përqendrim rekord – më i lartë se kurrë parë në të paktën 3 milion vitet e fundit. Ky përqendrim CO2 është matur në vullkanin Mauna Loa në Hawaii që nga fundi i viteve 1950. Që atëherë, është rritur nga viti në vit për shkak të djegies së vazhdueshme të lëndëve djegëse fosile, deri në nivelin e tanishëm prej 415.7 ppm në mes të majit. Kjo shifër do të bjerë përsëri paksa në muajt e ardhshëm, sepse më shumë bimë rriten në hemisferën veriore gjatë verës dhe absorbojnë CO2.

Por, emetimet do të bëjnë që përqendrimi i këtij gazi të rritet përsëri dhe një rekord i ri do të vendoset prillin apo majin e ardhshëm. Megjithëse vendet e botës u zotuan në vitin 2015 për të ulur ndjeshëm emetimet e tyre të CO2 nëpërmjet Marrëveshjes së Klimës së Parisit, asgjë nuk ka kuptim sot. Në të vërtetë, emetimet globale të gazrave serrë janë rritur që nga viti 2016, në një nivel që aktualisht është më shumë se 50 miliardë tonë në vit.

Pothuajse të gjitha vendet në planet duhet të fajësohen, por veçanërisht Kina, India, Bashkimi Europian dhe Shtetet e Bashkuara.

Një raport i kohëve të fundit nga Programi i Mjedisit i Kombeve të Bashkuara zbuloi se kufizimi i ngrohjes globale që shkaktoi Revolucioni industrial në 1,5 gradë deri në fund të shekullit, do të kërkonte që emetimet globale të CO2 të arrijnë një pikë kthese në vitin 2020. Dhe ati do të duhet të binin rreth 55 përqind deri në vitin 2030. Deri në vitin 2050, do të duhej të ishte zero.

Autorët e raportit shkruan se asnjë nga këto qëllime nuk do të arrihet përmes politikave aktuale të ndjekura nga bashkësia ndërkombëtare. Dhe nëse gjërat vazhdojnë ashtu siç janë, temperatura mesatare globale do të rritet me të paktën 3.2 gradë deri në 2100. Pra vera e vitit 2018 do të mbetej vërtet një ngjarje e jashtëzakontë, sepse pas disa kohësh temperature mesatare, do të ishte shumë më e lartë.

Qëndroni më të informuar për mjedisin

Regjistrohuni për të marrë përmbledhjen ditore të lajmeve mjedisore në e-mailin tuaj.