Lajme nga bota


Përmbytjet në Kinë rrisin çmimin e qymyrit në vend

Çmimi i qymyrit të përdorur në termocentralet e Kinës është rritur në një rekord të ri të lartë pasi një nga rajonet kryesore minerare të vendit është goditur nga përmbytjet.

Shirat e shumtë goditën Shanxi ditët e fundit, provincën më të madhe të prodhimit të qymyrit në vend, pasi përmbytjet rekord goditën rajonin e minierave të Henan në korrik.

Qymyri termik në Bursën e Mallrave Zhengzhou u rrit me mbi 10% të martën.

Përmbytjet komplikojnë më tej përpjekjet e Kinës për të rritur furnizimet me karburant për të lehtësuar krizën e saj të thelluar të energjisë.

Provinca Shanxi, e cila prodhoi rreth një të tretën e furnizimeve me qymyr të Kinës këtë vit, u detyrua të mbyllë përkohësisht dhjetëra miniera për shkak të përmbytjeve.

15 persona kanë humbur jetën nga përmbytjet e mëdha që kanë prekur më shumë se 1.76 milion njerëz në krahinë, thanë zyrtarët lokalë të martën.

Shiu i rrëmbyeshëm javën e kaluar çoi në shembjen e shtëpive dhe shkaktoi rrëshqitje toke në më shumë se 70 rrethe dhe qytete në provincën veriore.

Edhe para përmbytjeve, Kina tashmë po përballej me një mungesë të energjisë e cila ka shkaktuar ndërprerje të energjisë në pjesë të mëdha të vendit.

Javët e fundit, firmat e energjisë janë detyruar të kufizojnë furnizimin me energji elektrike në miliona shtëpi dhe biznese./ MCN TV


Qëndroni më të informuar për mjedisin

Regjistrohuni për të marrë përmbledhjen ditore të lajmeve mjedisore në e-mailin tuaj.