Lajme nga bota


Afrika e Jugut, përmbytjet më të këqija në historinë e saj kanë marrë jetën e më shumë se 300 njerëzve

Përmbytjet e mëdha që  goditën Afrikën e Jugut, më të këqiat në historinë e saj, kanë marrë jetën e më shumë se 300 njerëzve, sipas shifrave të fundit të viktimave të publikuara të mërkurën mbrëma. 

Shirat e dendur në lindje kanë shkatërruar pjesërisht ose plotësisht mijëra shtëpi, rrugë dhe ura në Durban, një port dhe epiqendër kryesore afrikane.

 "Numri i të vdekurve nga përmbytjet në KwaZulu-Natal është rritur në 306," tha një zëdhënës i Agjencisë së Menaxhimit të Fatkeqësive për AFP. 

Një raport i mëparshëm raportonte 259 viktima. hirat më të dendur të regjistruara në 60 vitet e fundit në zonë kanë lënë pas një peizazh shkatërrimi dhe dëshpërimi.

 “Urat janë shembur. Rrugët u fundosën. Njerëzit vdiqën. Populli ynë ka pësuar një traumë të thellë. Kjo është një fatkeqësi e madhe," tha Presidenti Cyril Ramaphosa, i cili u takua dje me familjet e viktimave.

Në një lagje të varfër në Durban, kreu i shtetit dëgjoi një baba të thoshte se ai u ngrit në mes të natës për të parë se shtëpia nuk kishte energji elektrike, vrapoi për të shpëtuar katër fëmijët e tij që flinin në një dhomë tjetër - por ishte tepër vonë. 

Disa vende në Afrikën Jugore shpesh goditen nga përmbytjet vdekjeprurëse gjatë cikloneve, nga nëntori deri në prill. Por Afrika e Jugut, vendi më i industrializuar i rajonit, zakonisht mbetet i paprekur.

Në disa pjesë të qytetit me 3.5 milionë banorë, rrëshqitjet e dheut kanë lënë boshllëqe të mëdha në tokë. 

Kodrat në shpatin e kodrës duken sikur janë të varura, të shpëtuara mrekullisht nga rënia e shkëmbinjve dhe rrëshqitjet e dheut të vëllimeve të mëdha të baltës.

Autoritetet lokale thonë se po përballen me një vërshim kufomash në morgje. Hetimet kanë vazhduar prej ditësh nga ekipet e shpëtimit, anëtarët e të cilëve e përshkruajnë jetesën si një “makth”, dhjetëra persona janë ende të zhdukur. U vendos që të mobilizohej ushtria.

Shiu vazhdoi të bjerë pasditen e djeshme dhe një paralajmërim urgjent për përmbytje u dha në provincën fqinje të Kepit Lindor.

Në vitin 2019, përmbytjet në zonë kishin marrë jetën e 70 njerëzve dhe shkatërruan fshatra përgjatë Oqeanit Indian. Në vitin 1995, 140 njerëz u vranë gjithashtu nga përmbytjet.

Një banore ka ende një çati mbi kokë, por pyet veten edhe për sa kohë.

“Nuk mbylla sytë mbrëmë, mendova se shtëpia do të shembej në çdo moment”, tha ajo. 

Në mëngjes, 31-vjeçarja, banuese në Durban ka shkuar në punë, por është dashur të ndryshojë kurs: ura ishte shembur.

Rrugët kryesore janë zhytur në baltë.

Në një moment, një pjesë e rrugës u zhduk, duke lënë një boshllëk që do të gëlltiste lehtësisht një kamion. Në një tjetër, kontejnerë të mëdhenj metalikë janë shpërndarë në rrugë. U raportua për grabitje.

Në plazhet e njohura të Durbanit u formuan male me degëza, shishe dhe mbeturina. Aktiviteti portual është pezulluar.

Shumica e klasave mbetën bosh. Të paktën 140 shkolla u prekën, sipas autoriteteve lokale.

Shirat dhe rrëshqitjet e tokës shkaktuan gjithashtu ndërprerje të energjisë elektrike dhe mungesë të ujit. Shërbimet hekurudhore janë pezulluar. Autoritetet këshilluan banorët të qëndrojnë në shtëpitë e tyre.

"Brenda 48 orëve, më shumë se 450 milimetra shi ranë në vende," tha një shkencëtar në Institutin Kombëtar Meteorologjik të Afrikës së Jugut. 

Ekspertët krahasojnë nivelin e reshjeve me atë që “normalisht shohim në ciklone”.

Shërbimi meteorologjik paralajmëron për vazhdimin e reshjeve dhe rrezikun e përmbytjeve lokale në ditët në vijim. Zona tashmë kishte pësuar dëme të mëdha në korrik për shkak të trazirave dhe plaçkitjeve.

Megjithatë, ditën e djeshme, banorët, duke përfituar nga disa orë kur u ndal shiu, dolën jashtë dhe filluan pastrimin.

Katastrofa është e lidhur pa dyshim me "përkeqësimin e ndryshimeve klimatike" dhe i bën ngjarjet ekstreme më të shpeshta dhe katastrofike, paralajmëron Mary Galvin, profesoreshë e studimeve të zhvillimit në Universitetin e Johanesburgut./Ora News


Qëndroni më të informuar për mjedisin

Regjistrohuni për të marrë përmbledhjen ditore të lajmeve mjedisore në e-mailin tuaj.