Lajme nga bota


“Një dimër i pasigurt”, analiza e CNN: Thellohet kriza energjetike! Mbyllja e fushave norvegjeze të gazit një tjetër tronditje për Europën

Problemet energjetike të Evropës duket se do të vazhdojnë edhe për një kohë të gjatë.

CNN shkruan se situata është përshkallëzuar pasi punëtorët norvegjezë të naftës dhe gazit kanë hyrë në grevë, duke mbyllur tre fusha në Detin e Veriut dhe duke shkaktuar një rritje të çmimeve të gazit natyror .

Kompania shtetërore norvegjeze e energjisë Equinor tha se kishte mbyllur fushat, pasi disa nga punonjësit e saj dolën në grevë për një mosmarrëveshje pagash.

Të tre fushat prodhojnë ekuivalentin e rreth 89,000 fuçi nafte në ditë, më shumë se 30% e së cilës është gaz natyror, tha Equinor.

Norvegjia ishte burimi i dytë më i madh i gazit natyror në Evropë vitin e kaluar, sipas të dhënave të Eurostat.

Ndërkohë që ndërprerja vjen në një moment kritik për rajonin.

Evropa po përpiqet të zvogëlojë varësinë e saj nga eksportet e Rusisë, të cilat tashmë po kufizohen nga Moska.

Çdo rënie e vazhdueshme e prodhimit të Norvegjisë mund t’i japë një goditje të madhe përpjekjeve për të rimbushur rezervat e gazit përpara dimrit, si dhe të rrisë rrezikun e një mungese katastrofike të energjisë .

Gjermania, ekonomia më e madhe e rajonit, ka shpallur tashmë një ‘krizë gazi’ dhe paralajmëroi se nuk mund të përjashtojë futjen e kufizimit për të kaluar dimrin.

Lajmet për grevën bënë që çmimet e të ardhmes evropiane të gazit natyror të rriten me 5% në 172 euro (177 dollarë) për megavat orë, treguan të dhënat nga Exchange Intercontinental.

Ky është çmimi më i lartë që nga fillimi i marsit në ditët pas pushtimit të Ukrainës nga Rusia.

Por më e keqja, mund të mos ketë ardhur akoma.

Të mërkurën, punëtorët norvegjezë do të bëjnë sërish grevë dhe kjo do të thotë se do të mbyllen edhe tre fusha të tjera, sipas Equinor.

Këto fusha prodhojnë ekuivalentin e rreth 330,000 fuçi nafte në ditë, nga të cilat pothuajse 80% është gaz natyror.

Një tjetër grevë është planifikuar për të shtunën, e cila sipas llogaritjeve të Reuters mund të mbyllë rreth një të katërtën e prodhimit të gazit të Norvegjisë dhe 15% të prodhimit të saj të naftës.

Equinor tha se ndikimi i ditës së tretë të grevave “nuk është ende i qartë”.

Eksportet e gazit të vendit do të ulen me 60% gjatë tre ditëve të grevave, tha të martën Shoqata Norvegjeze e Naftës dhe Gazit.

“Furnizimet norvegjeze përbëjnë një të katërtën e furnizimeve evropiane të energjisë dhe Evropa është tërësisht e varur nga furnizimi i Norvegjisë si komb në një kohë kur shkurtimet e furnizimit rus kanë krijuar një treg shumë të ngushtë për gazin natyror”, tha shoqata në një deklaratë.

Një zëdhënës i Ministrisë Norvegjeze të Punës i tha CNN Business se është “përgjegjësia e partnerëve social për të gjetur një zgjidhje për çdo konflikt” dhe nuk kishte komente të mëtejshme mbi mosmarrëveshjen.

Një dimër i pasigurt

Sulmi norvegjez vjen gati tre javë pasi Rusia reduktoi rrjedhën e gazit në Evropë përmes gazsjellësit Nord Stream 1 dhe pasi ndërpreu tre vende të BE-së dhe disa kompani energjetike për refuzimin e pagesës në rubla, në vend të euro ose dollarë.

Flukset e gazit përmes Nord Stream 1 janë aktualisht me vetëm 40% të kapacitetit, sipas një analize nga S&P Global Platts.

Për të shtuar pasigurinë, dërgesat përmes gazsjellësit do të ndalen plotësisht për 10 ditë nga fillimi i javës së ardhshme për punë mirëmbajtjeje.

Objektet e magazinimit të gazit në Bashkimin Evropian janë rreth 59% plot, tregojnë të dhënat nga Gas Infrastructure Europe.

Kjo është rreth tre pikë përqindje nën nivelet e zakonshme të ruajtjes për këtë periudhë të vitit, tha Fritsch.

Frika më e madhe:

Alex Froley, një analist në Independent Commodity Intelligence Services, tha për CNN Business se problemi më i madh me të cilin përballet Evropa ishte mbyllja e një fabrike të madhe të gazit natyror të lëngshëm (LNG) në Shtetet e Bashkuara.

Një zjarr në objektin Freeport LNG në Teksas muajin e kaluar ka ndaluar përkohësisht prodhimin .

Normalisht, objekti prodhon rreth një të pestën e eksporteve të LNG të SHBA-së, sipas firmës analitike Vortexa.

Në muajt e fundit, Evropa është bërë gjithnjë e më e varur nga importet e LNG -së për të kompensuar reduktimin e furnizimeve me gaz natyror rus./ Balkanweb


Qëndroni më të informuar për mjedisin

Regjistrohuni për të marrë përmbledhjen ditore të lajmeve mjedisore në e-mailin tuaj.