Lajme nga bota


Rriten financimet e gjelbra në rajon

Financimi sipas qasjes së Tranzicionit të Ekonomisë së Gjelbër të BERZH-it arriti një rekord prej 4.6 miliardë eurosh, ose 46 për qind të vëllimit të përgjithshëm të biznesit në 2019, duke nënvizuar kontributin e fortë të BERZH-it në axhendën globale të qëndrueshmërisë. Kjo qasje do të mbështesë vendet e BERZH-it për të pasur ekonomi me emetime sa më të ulëta karboni dhe sa më elastike.

LEXO ME SHUME >


Ferma më e madhe në botë me erë mbi det është në përfundim. Mund të sigurojë energji për 1 milion shtëpi

Ferma më e madhe në botë në det të hapur me erë po merr formë brigjet lindore të Britanisë, një projekt historik që demonstron një mënyrë për të luftuar ndryshimet klimatike në shkallë.

LEXO ME SHUME >


Stuhi ere dhe borë, shkurti sjell në Europë të ftohtin arktik

Temperaturat e larta në ndërrimin e muajve, shumë shpejt do t’i lënë vendin acarit të Arktikut.

LEXO ME SHUME >


Organizata Botërore e Shëndetit shpall emergjencë globale për koronavirusin

Organizata Botërore e Shëndetësisë shpalli emergjencë globale për përhapjen e shpejtë të koronavirusit. Shefi i organizatës Tedros Adhanom Ghebreyesus deklaroi se arsyeja kryesore nuk është ajo që po ndodh në Kinë, por ajo që po ndodh në vendet e tjera të botës.

LEXO ME SHUME >


Si ti ndalni flakët?

Mësimet e nxjerra nga zjarret e Australisë. Edhe shumë vende të tjera janë të ndjeshme.

Një mënyrë për të kuptuar shkallën e shkatërrimit, që kanë shkaktuar zjarret në pyjet e Australisë, mund të jetë ajo nëpërmjet të dhënave dhe fotove. Rreth 11 milionë hektarë të këtij shteti janë shkrumbuar që nga muaji shtator, pothuajse sa e gjithë sipërfaqja e Bullgarisë, shkruan The Economist.

LEXO ME SHUME >

Qëndroni më të informuar për mjedisin

Regjistrohuni për të marrë përmbledhjen ditore të lajmeve mjedisore në e-mailin tuaj.