Lajme nga bota


Afrika e Jugut, përmbytjet më të këqija në historinë e saj kanë marrë jetën e më shumë se 300 njerëzve

Përmbytjet e mëdha që  goditën Afrikën e Jugut, më të këqiat në historinë e saj, kanë marrë jetën e më shumë se 300 njerëzve, sipas shifrave të fundit të viktimave të publikuara të mërkurën mbrëma. 

Shirat e dendur në lindje kanë shkatërruar pjesërisht ose plotësisht mijëra shtëpi, rrugë dhe ura në Durban, një port dhe epiqendër kryesore afrikane.

LEXO ME SHUME >


Sfungjerët "Zonën e muzgut" të Tasmanisë, të prekur nga valët e të nxehtit detar.

Rezulton se korali nuk është i vetmi organizëm detar që zbardh në ujë të nxehtë.

LEXO ME SHUME >


Varrezat finlandeze të mbeturinave bërthamore

Për të arritur atje, ju duhet të zbrisni një tunel që gjarpëron nën pyllin Olkiluoto, një ishull në brigjet perëndimore të Finlandës. Tuneli të çon në një dhomë gjigante, muret e së cilës janë të përforcuara me beton të spërkatur. Së shpejti shufrat e para të skorjeve nga reaktorët bërthamorë finlandezë, të mbështjellë në “fuçi” gjigante bakri të larta sa gjirafat, do të transportohen thellë në një ashensor. Këtu automjetet robotike do t’i çojnë ata në një nga dhjetëra tunele pa krye që do të formojnë një kodër milingonash në shkëmbin fundor. Pasi të mbushen me 30-40 fuçi bakri, tunelet do të mbyllen me bentonit, një baltë që thith ujin. Më pas gjithçka do të çimentohet dhe që nga ai moment tuneli do të duhet të qëndrojë i patrazuar për të paktën 100,000 vjet. Depozita ndodhet 430 metra nën tokë dhe 420 metra nën nivelin e detit.

LEXO ME SHUME >


Përmbytje apokaliptike në Australi

Autoritetet kanë urdhëruar evakuimin e mijëra njerëzve

LEXO ME SHUME >


IPCC: Bota duhet të përgjysmojë emisionet deri më 2030 nëse duam të shmangim ngrohjen katastrofale globale!

Në pjesën e fundit të vlerësimit të gjashtë të Panelit Ndërqeveritar për ndryshimin e klimës (IPCC) mbi gjendjen e ngrohjes globale – me temë zbutjen e ndryshimit të klimës- mesazhi është i qartë: Hapësira për ta mbajtur ngrohjen globale nën 1,5 gradë Celsius, dhe për të kufizuar ndikimin katastrofal mbi klimën, përfshirë përkeqësimin nga zjarret dhe përmbytjet, është zvogëluar shumë.

LEXO ME SHUME >

Qëndroni më të informuar për mjedisin

Regjistrohuni për të marrë përmbledhjen ditore të lajmeve mjedisore në e-mailin tuaj.