Lajme nga bota


Zhvillimi i biokarburanteve, po rrit sipërfaqet e shpyllëzuara

Indonezia u zotua në samitin e fundit të klimës COP26 se emetimet e saj të gazeve serrë do të arrijnë kulmin deri në vitin 2030 dhe më pas do të fillojnë të bien. Po në të njëjtën datë, ata zotohen se do të ndalojnë edhe shpyllëzimin.

LEXO ME SHUME >


Brukseli e konsideron energjinë bërthamore si “energji të gjelbër”

Komisioni i BE-së dëshiron t’i klasifikojë investimet në termocentralet bërthamore dhe ato të gazit si ekologjike. Kusht është që sistemet të përmbushin standardet më të fundit teknike.

LEXO ME SHUME >


Gjermania: Energjia bërthamore e rrezikshme, ne refuzojmë planet e BE-së

Qeveria gjermane ka thënë se e konsideron energjinë bërthamore të rrezikshme dhe kundërshton propozimet e Bashkimit Evropian (BE) për ta mbajtur këtë teknologji pjesë të planeve për të luftuar ndryshimet klimatike.

LEXO ME SHUME >


Energjia bërthamore i tremb njerëzit. Kriza klimatike po i jep një tjetër shans

E rritur në Finlandë, Iida Ruishalme kishte një prirje të thellë për natyrën - veçanërisht pyllin, ku i pëlqente të bënte ecje me qentë e saj. Tani, ajo është e shqetësuar se vajzat e saj nuk do të përjetojnë ditë të tilla idilike ndërsa kriza klimatike përshpejtohet. Kështu muajin e kaluar, ajo hipi në një tren nate nga Zvicra për t'iu bashkuar protestave në kryeqytetin gjerman Berlin.

LEXO ME SHUME >


Digat hidroelektrike kërcënojnë tigrat dhe jaguarët

Sipas një studimi të ri, zgjerimi i digave hidroelektrike ka pasur një ndikim shkatërrues për vendbanimet e tigrave dhe jaguarëve. Studiuesit kanë gjetur se konstruksioni i digave, sidomos në Azi, ka prekur në më shumë se një të pestën e tigrave të mbetur në botë.

LEXO ME SHUME >

Qëndroni më të informuar për mjedisin

Regjistrohuni për të marrë përmbledhjen ditore të lajmeve mjedisore në e-mailin tuaj.