Lajme nga bota


Dy muaj pas përmbytjeve masive, thahet Venecia

Baticat e ulëta pothuajse kanë tharë kanalet e Venecias, vetëm dy muaj pasi reshjet e mëdha patën vërshuar këtë qytet italian. Anijet janë parë në breg, pasi nivelet e ujit kanë rënë në mënyrë drastike.

LEXO ME SHUME >


Komisioni Europian konsideron ndalimin e paketimit plastik

Komisioni i BE-së po vlerëson një ndalim të paketimit plastik dhe vendos kërkesat e reja për prodhuesit, tha Komisioneri i caktuar i BE-së për mjedis dhe oqeanet Virginijus Sinkevicius në një intervistë për gazetën gjermane Die Welt.

LEXO ME SHUME >


Për herë të parë, axhenda 2020 e ekonomisë më të madhe të Europës kryesohet nga ‘ndryshimet klimatike’

Lista e gjatë dhe në rritje e qëllimeve të pazgjidhura të klimës në Gjermani janë ndër prioritetet kryesore në axhendën e qeverisë këtë vit dhe kërcënojnë të dëmtojnë trashëgiminë e Kancelares Angela Merkel nëse lihen të paplotësuara.

LEXO ME SHUME >


Autoritetet australiane bëjnë thirrje për një tjetër evakuim masiv

Autoritetet australiane kërkuan një tjetër evakuim masiv, në të gjithë juglindjen e vendi pasi temperaturat e larta kanë shkaktuar sërish zjarre të mëdha duke kërcënuar disa qytete dhe komunitete.

LEXO ME SHUME >


Një simbol i epokës Antropocene

“Mund të ketë më shumë se 60 miliardë prej tyre në planet”

LEXO ME SHUME >

Qëndroni më të informuar për mjedisin

Regjistrohuni për të marrë përmbledhjen ditore të lajmeve mjedisore në e-mailin tuaj.