Lajme nga bota


Shiu shuan disa zjarre në Australi, ndonëse temperaturat pritet të rriten sërish

Shiu që ka rënë në zonat kritike të prekura nga zjarri në Australi, kanë ndikuar me ulje të temperaturave, mirëpo zyrtarët kanë paralajmëruar se moti i nxehtë do të kthehet sërish.

LEXO ME SHUME >


Si ndryshimet klimatike po e bëjnë gjithnjë ë më të rrezikshëm alpinizmin?!

Pothuajse kudo në botë, alpinizmi në lartësi të mëdha është një aktivitet gjithnjë e më i rrezikshëm për shkak të ndryshimit të klimës. Alarmi nuk vjen nga udhëzuesit alpinë, as nga alpinistët e niveleve të ndryshme, por nga ekspertë dhe shkencëtarë që të gjithë duhet t’i dëgjojnë.

LEXO ME SHUME >


Si po e shkatërrojnë Krishtlindjet planetin…

Për shumë njerëz kjo është një kohë e këndshme për ta kaluar me njerëzit tanë të dashur, për të ngrënë sasi të mëdha ushqimesh dhe për të shkëmbyer dhurata - por disa grupe ambientaliste po i thonë mirupafshim festës, duke e quajtur atë "katastrofën më të madhe mjedisore në botë çdo vit".

LEXO ME SHUME >


Zjarri zhduk qytetin turistik në Kili, shkrumbohen 120 banesa nga flakët

Më shumë se 120 shtëpi u shkatërruan nga zjarri teksa flakët ‘gëlltitën’ pyjet në qytetin kilian të Valparaíso, duke shkaktuar evakuim në masë të popullsisë

LEXO ME SHUME >


Gjendje e jashtëzakonshme në Australi për shkak të të nxehtit dhe zjarreve

Në Nju Sauth Uells të Australisë u shpall gjendje e jashtëzakonshme, për shkak të frikës se vala rekorde e të nxehtit mund ta përkeqësojë krizën e zjarreve atje.

LEXO ME SHUME >

Qëndroni më të informuar për mjedisin

Regjistrohuni për të marrë përmbledhjen ditore të lajmeve mjedisore në e-mailin tuaj.