Lajme nga bota


Era dhe dielli mund të plotësojnë 85% të nevojave aktuale të SHBA-së për energji elektrike

Era dhe dielli mund të plotësojë rreth 85 për qind të nevojave të SHBA-ve për energji elektrike, sipas një studimi të botuar në Nature Communications.

LEXO ME SHUME >


Shkarkimi i karbonit është kthyer në nivelet e para pandemisë

Në vitin 2021, nivelet e shkarkimit të dioksidit të karbonit (CO2) në botë janë kthyer në ato që ishin para pandemisë, sipas një studimi të publikuar më 4 nëntor.

LEXO ME SHUME >


G20-ta premton veprime konkrete për çështjen e klimës

Përmes veprimeve “kuptimplote dhe efektive” udhëheqësit e ekonomive më të pasura të botës kanë rënë dakord të vazhdojnë përpjekjet për të kufizuar ngrohjen globale. Të shtunën dhe të dielën (30 dhe 31 tetor) grupi G20 zhvilloi një samit në Romë të Italisë.

LEXO ME SHUME >


Liderët botërorë zotohen t’i japin fund shpyllëzimit deri në vitin 2030

Më shumë se 100 liderë botërorë do të premtojnë t’i japin fund shpyllëzimit deri në vitin 2030, në marrëveshjen e parë të madhe të samitit të klimës COP26.

LEXO ME SHUME >


Japonia konfirmon derdhjen në det të 1 mln tonë ujë të kontaminuar nga Fukushima

Japonia konfirmoi derdhjen e 1 milionë ujë të kontaminuar nga Fukushima në Oqeanin Paqësor. Kjo u njoftua nga kryeministri i ri japonez Fumio Kishida, i cili mori postin nga Yoshihide Suga 4 tetorin e kaluar pas fitores së tij në zgjedhje.

LEXO ME SHUME >

Qëndroni më të informuar për mjedisin

Regjistrohuni për të marrë përmbledhjen ditore të lajmeve mjedisore në e-mailin tuaj.