Lajme nga bota


Rritja e makinave elektrike – E shpejtë, por shumë larg zëvendësimit të makinave tradicionale

Transporti elektrik po rritet me një normë të shpejtë në të gjithë botën, por do të duhet kohë përpara se të bëhet zgjedhja kryesore. Nga 5.1 milionë makina elektrike në botë, thuajse 2 milionë janë shitur në Kinë, Europë dhe SHBA, në vitin e kaluar. Prodhuesit kinez, BYD dhe ‘Bejing Electric Vehicle’,  kompania amerikane Tesla dhe Nissan i Japonisë, janë lojtarët kryesorë.  Këto kanë prodhuar thuajse 560,000 makina tërësisht elektrike.

LEXO ME SHUME >


Risia / Një gjethe artificiale transformon dioksidin e karbonit në karburant! Hapi i radhës: Të bëhet e tregtueshme

Një gjethe artificiale arrin të transformojë dioksidin e karbonit në karburant, ashtu siç bëjnë bimët kur përdorin energjinë e dritës së diellit për të transformuar dioksidin e karbonit në ushqim. Rezultati është publikuar në revistën “Nature Energy” nga universiteti kanadez i Waterloo.

LEXO ME SHUME >


Leonardo Di Caprio takon Greta Thunberg – “Është një udhëheqëse e kohës sonë”

Aktori Leonardo Di Caprio ndau një fotografi të vetes me aktivisten për ndryshimin e klimës Greta Thunberg. Ai shkroi se shpresonte se “mesazhi i Gretës është një thirrje zgjimi për udhëheqësit botërorë kudo” dhe se “koha për mosveprim ka mbaruar”.

LEXO ME SHUME >


Zgjidhja ndaj ngrohjes klimatike, mbjellja e shumë pemëve

Një ekip studiuesish ka përllogaritur se ka mjaftueshëm vend në Tokë për të mbjellë pemë në gjendje që të thithin dy të tretat e karbonit të pranishëm në atmosferë, një zgjidhje ndaj ngrohjes klimatike.

LEXO ME SHUME >


Rebele me kauzë /”Cikloni” Greta që shkundi miliona të rinj

Nëse ka një vajzë të re, që mund të quhet simbol i rebelimit kundër establishmentit, ajo është Greta Thunberg. 16 vjeç, suedeze, bijë e një këngëtareje dhe një aktori, e prekur prej sindromës Asperger, ajo ka nisur betejën e saj kundër ngrohjes globale duke mos iu bindur një prej këshillave më klasike të të rriturve: shko në shkollë.

LEXO ME SHUME >

Qëndroni më të informuar për mjedisin

Regjistrohuni për të marrë përmbledhjen ditore të lajmeve mjedisore në e-mailin tuaj.