Lajme nga bota


Në Alaskë rekord historik, temperaturat shkojnë në 32.2 gradë

Vala e madhe e të nxehtit ka përfshirë edhe Alaskën, ku termometri është ngjitur të enjten në 32.2 gradë celcius, në qytetin e Anchorage, duke vendosur një rekord historik për këtë shtet, që ndodhet pjesërisht në rrethin e Arktikut.

LEXO ME SHUME >


A jemi pranë “apokalipsit” klimatik?

Gjysma e Europës është goditur nga një valë masive e nxehtë ditët e fundit, teksa shumë rajone po përjetojnë temperatura që kurrë nuk janë parë në muajin qershor. Por ky mund të jetë vetëm fillimi.

LEXO ME SHUME >


Shkencëtarët do klonojnë specien e zhdukur 42 mijë vjet më parë

Shkencëtarët janë ‘të sigurt për suksesin’ e nxjerrjes  së qelizave nga mbetjet e një mëzi.  “Trupi i mëzit të ngordhur vetëm dy javë pas lindjes, u ruajt në gjendje të përsosur në Siberi për 42,170 vjet”, thonë ekspertët.

LEXO ME SHUME >


Nëse ka ngrohje globale, pse është kaq ftohtë?

Ashtu si çdo dimër, acari në Europë dhe vorbullat polare në Shtetet e Bashkuara i shtyjnë një pjesë të njerëzve (të cilët nuk e dinë dallimin mes motit dhe klimës) të mohojnë realitetin e ngrohjes globale.

LEXO ME SHUME >

Qëndroni më të informuar për mjedisin

Regjistrohuni për të marrë përmbledhjen ditore të lajmeve mjedisore në e-mailin tuaj.