Lajme nga bota


Zjarret masive “gjunjëzojnë” Spanjën

Shtëllunga të mëdha tymi kanë mbuluar malet duke ua vështirësuar punën zjarrfikësve që përpiqen të frenojnë flakët në terrenin e thatë dhe të pyllëzuar.

LEXO ME SHUME >


Zjarret masive “gjunjëzojnë” Spanjën

Mijëra banorë janë detyruar të lënë shtëpinë e tyre ndërsa Spanja ka dërguar një njësi ushtarake për të ndihmuar në shuarjen  e zjarrit pranë vendpushimit Costa del Sol. Kryeministri spanjoll, Pedro Sánchez, e bëri të ditur lajmin në një postim në Twiiter . “Ne do të punojmë në koordinim dhe pa pushim përballë zjarrit që po shkatërron krahinën e Malagas”, u shpreh ai.

LEXO ME SHUME >


Përshtatja me ndryshimet klimatike: Një botë 3°C më e ngrohtë nuk është e sigurt

Gjëja më e tmerrshme në lidhje me skenat dramatike të shkatërrimit që janë shfaqur në të gjithë botën gjatë javëve të fundit, është se nuk ekziston asnjë vend i sigurt nga ku ato mund të vështrohen së largu. Toka në qytetin gjerman Erftstadt është copëtuar si të ishte letër nga ujërat e përmbytjeve; Lytton në British Columbia është përfshirë nga zjarret masive vetëm një ditë pasi regjistroi një rekord të frikshëm të temperaturës së lartë; makinat notojnë si peshq të ngordhur nëpër rrugët e qytetit kinez Zhengzhou, tashmë të shndërruara në kanale. E gjithë bota ndihet e rrezikuar, dhe shumica e saj është me të vërtetë në rrezik.

LEXO ME SHUME >


Heqja e CO2 nga atmosfera: Nis punën impianti më i madh në botë

Dioksidi i karbonit i çliruar nga industria dhe transporti shihen si shkaku kryesor i ngrohjes globale.

LEXO ME SHUME >


Pas protestave dhe betejave të vazhdueshme ligjore, dy hidrocentrale të vegjël në lumin Neretvica u ndaluan

Ndërsa planeti po përballet me efektet e ndryshimit të klimës në dekadën e ardhshme dhe më gjerë, qasja në ujë mund të jetë kritike dhe mund të jetë më fitimprurëse sesa krijimi i energjisë elektrike.

LEXO ME SHUME >

Qëndroni më të informuar për mjedisin

Regjistrohuni për të marrë përmbledhjen ditore të lajmeve mjedisore në e-mailin tuaj.