Lajme nga bota


Acer Aspire Vero, kompjuteri miqësor me mjedisin

Prodhuesi i kompjuterëve Acer ka prezantuar Aspire Vero, një laptop të bërë kryesisht nga plastika e ricikluar (PCR).

LEXO ME SHUME >


Deti në Turqi dëmton turizmin dhe mjedisin

Një shtresë e trashë, e lëmuar, materie e ngjashme me mukusin po përhapet përgjatë Detit Marmara afër Stambollit, duke dëmtuar jetën turistike, detare dhe industrinë e peshkimit.

LEXO ME SHUME >


Pamjet e rralla/ Balenat australiane japin “shfaqje” nga brigjet e Uellsit

Ngjarja ka ndodhur në Australi, në brigjet e Uellsit të Ri Jugor.

LEXO ME SHUME >


Anija e mbushur me kimikate fundoset në Sri Lanka, konsiderohet si masakra më e madhe mjedisore

Anija e mallrave e ngarkuar me kimikate është duke u përmbytur në brigjet e Sri Lanka.

LEXO ME SHUME >


Pas 20 vitesh kapet gjuetari që ka vrarë 70 tigra, të cilët konsiderohen lloje në zhdukje

Një gjuetar i famshëm por që vepronte pa leje, dyshohet se ka vrarë të paktën 70 tigra të në Bengal. Ai është arrestuar në Bangladesh pas 20 vjetësh.

LEXO ME SHUME >

Qëndroni më të informuar për mjedisin

Regjistrohuni për të marrë përmbledhjen ditore të lajmeve mjedisore në e-mailin tuaj.