Lajme nga bota


Orkideja që mendohej e zhdukur në Mbretërinë e Bashkuar, gjendet në çatinë e bankës së Londrës

Një specie e rrallë orkidesh që besohet të jetë zhdukur në Mbretërinë e Bashkuar është zbuluar kohët e fundit në çatinë e një ndërtese biznesi në qytetin e Londrës.

LEXO ME SHUME >


Trajtimi i ndryshimit të klimës nga G7: Priten masa të ashpra mbi djegien e qymyrit

Grupi G7 do të premtojë të largohet nga impiantet e qymyrit, nëse nuk kanë teknologji për të kapur emetimet e karbonit. Kjo vjen ndërsa Sir David Attenborough paralajmëroi se njerëzit mund të ishin "në prag të procesit të prishjes së stabilitetit të të gjithë planetit". Ai tha se udhëheqësit e G7 u përballën me vendimet më të rëndësishme në historinë njerëzore.

LEXO ME SHUME >


Rikthimi në natyrë i mijëra brejtësve të familjes Gliridae

Rreth 1,000 brejtës të rritur në Kopshtin Zoologjik të Londrës, janë rikthyer në natyrë, sipas një skeme të caktuar shpërndarjeje

LEXO ME SHUME >


Një gropë masive e krijuar në kushte të paqarta kërcënon fushat e fermerëve dhe shtëpitë në fshatin meksikan

ExBulletin raporton se një gropë e madhe me diametër rreth 60 metra është shfaqur në fushat e fermerëve në Meksikën qendrore, duke kërcënuar ‘të gëlltisë’ një shtëpi që ndodhet aty afër.x

LEXO ME SHUME >


Shkencëtarët zbulojnë organizma 24 000-vjeçare

Shkencëtarët në Rusi theksuan se kanë zbuluar krijesa mikroskopike të ngjashme me krimbat që kanë mbijetuar për të paktën 24 000 vjet në një shtresë të ngrirë toke në Siberi.

LEXO ME SHUME >

Qëndroni më të informuar për mjedisin

Regjistrohuni për të marrë përmbledhjen ditore të lajmeve mjedisore në e-mailin tuaj.