Lajme nga bota


SHBA dhe Evropa mes zjarresh të fuqishme

Një valë e gjatë nxehtësie që ka përfshirë Shtetet e Bashkuara, ka shkaktuar zjarre në disa rajone të Kalifornisë.

LEXO ME SHUME >Lidhja midis ajrit të ndotur dhe sëmundjes së demencës

Sipas Institutit të Shëndetit Publik, demenca është një term që përshkruan një grup simptomash: si humbja graduale e kujtesës, rënia e aftësisë për të menduar dhe arsyetuar, si dhe problemet me komunikimin.

LEXO ME SHUME >


Zjarret në Europë, në 8 ditë katër shtete anëtare kërkojnë ndihmën e BE-së!

Gjysma e parë e korrikut ishte një periudhë e mbushur me tension për Qendrën Koordinuese të Reagimit Emergjent (ERCC) në Bruksel, pas sezonit të zjarreve të nisur furishëm këtë vit në Europë.

LEXO ME SHUME >


​Peshkaqenët janë më të vjetër se dinozaurët, cili është sekreti i suksesit të tyre?

Peshkaqenët si grup kanë ekzistuar për të paktën 450 milionë vjet, duke mbijetuar katër nga pesë zhdukjet masive, duke përfshirë katastrofën që zhduku dinozaurët 66 milionë vjet më parë.

LEXO ME SHUME >

Qëndroni më të informuar për mjedisin

Regjistrohuni për të marrë përmbledhjen ditore të lajmeve mjedisore në e-mailin tuaj.