Lajme nga bota


Më shumë se gjysma e artikujve të shpërndarë për konsum kanë përdorim të plastikës në paketim

Përdorimi më i madh i plastikës është në paketim dhe ka tendencë të përdoret vetëm një herë para se të hidhet tutje. Vetëm 20 kompani janë burimi i më shumë se gjysmës së të gjithë artikujve plastikë me një përdorim të hedhur në mbarë botën.

LEXO ME SHUME >


Ajsbergu më i madh në botë shkëputet nga Antarktida

Një copë masive akulli shpërtheu në Antarktidë këtë muaj dhe tani është ajsbergu më i madh në botë.

LEXO ME SHUME >


Shembet formacioni shkëmbor i ‘Harkut të Darvinit’ në ishujt Galápagos

Erozioni shemb formacionin shkëmbor të ‘Harkut të Darvinit’ në ishujt Galápagos 

LEXO ME SHUME >


Banka Botërore: Mbi 2 mijë persona humbën jetën nga ndotja e ajrit më 2019, Shqipëria me nivelet më të ulëta në Rajon

Gjatë vitit 2019, mbi 10 për qind e vdekjeve në vendin tonë erdhën për shkak të ndotjes së ajrit, raportoi së fundmi Banka Botërore.

LEXO ME SHUME >


“Shkrepni foto, jo armë”, aktivistët bëjnë thirrje për mbrojtjen e botës së egër

Me qëllim që të zëvendësohet gjuetia e botës së egër me fotografimin e saj, pesë specie të reja janë zgjedhur në grupimin “Big 5”.

LEXO ME SHUME >

Qëndroni më të informuar për mjedisin

Regjistrohuni për të marrë përmbledhjen ditore të lajmeve mjedisore në e-mailin tuaj.