Lajme nga bota


Ndikimi i përshtatjes ndaj klimës në nivel vendor - dhe pse kjo është e rëndësishme për të gjithë ne

Kur thatësira e rëndë goditi Azinë Jugore dhe Juglindore në vitin 2008, të korrurat ranë, eksportet globale të orizit u tkurrën dhe çmimet u rritën deri në 200% në të gjithë botën - duke nxitur trazira ushqimore për rritjen e kostove në vende larg Senegalit që e donin orizin.

LEXO ME SHUME >


Shkarkimet e CO2: Në 2021 do të arrijnë nivele që nuk janë regjistruar prej 4 milion vitesh

Nëse keni menduar se Covid kishte kontribuar indirekt (përmes bllokimeve) për ta bërë planetin tonë të marrë frymë përsëri, do të duhet të ndryshoni mendim: Met Office, shërbimi meteorologjik i MB, ka bërë disa parashikime shumë shqetësuese për vitin që sapo ka filluar, duke konfirmuar se rënia e emisioneve të ndotësve për shkak të bllokimeve nuk e ka përmirësuar situatën tashmë të kompromentuar të Tokës.

LEXO ME SHUME >


Australia në alarm për zjarre, autoritetet thirrje për izolim të banorëve

Një valë e nxehtë ka goditur jug-lindjen e Australisë, duke ngritur temperaturat në vlera shumë të larta.

LEXO ME SHUME >


Popullatat e insekteve në botë po pësojnë zhdukje me ritme "të frikshme"

Popullatat e insekteve po ngordhin, duke pësuar zhdukje me ritme "të frikshme", sipas një grupi të ri studimesh.

LEXO ME SHUME >


Më shumë se 50 shtete angazhohen për mbrojtjen e 30% të tokës dhe oqeaneve të planetit tonë

Një koalicion prej më shumë se 50 vendesh është zotuar të mbrojë gati 1/3 e planetit deri në vitin 2030 për të ndaluar shkatërrimin e botës natyrore dhe zhdukjen e ngadaltë të jetës së egër.

LEXO ME SHUME >

Qëndroni më të informuar për mjedisin

Regjistrohuni për të marrë përmbledhjen ditore të lajmeve mjedisore në e-mailin tuaj.