Lajme nga bota


Ndotja globale/ Shkencëtarët krijojnë ‘super enzimën’ që ‘ha’ shishet plastike gjashtë herë më shpejt

Shkencëtarët kanë krijuar një “super enzimë” të re që mund të shpërbëjë plastikën deri në gjashtë herë më shpejt sesa enzima e tyre e mëparshme. Një ekip studiuesish që më parë kanë ri formyuluan një enzimë që ‘ha’ plastikën me emrin PETase tani e kanë kombinuar atë me një enzimë të dytë për të përshpejtuar procesin, sipas një njoftimi për shtyp nga Universiteti i Portsmouth.

LEXO ME SHUME >


Një shtet do të mbjellë 1 miliard pemë kundër ngrohjes globale

Ekonomia australiane bazohet kryesisht në nxjerrjen e qymyrit për të furnizuar sistemin e saj të energjisë për rreth 60% të energjisë totale të konsumuar. Siç e dimë, qymyri dhe nxjerrja e tij përfshin një sasi të konsiderueshme të ndotjes për planetin tonë, por duke qenë një energji fitimprurëse dhe relativisht “me kosto të ulët”, përdorimi i këtij lloji të lëndës së parë është ende i përhapur.

LEXO ME SHUME >


A është alga pambuku i ri? – Dizajni i ardhshëm: Çfarë mund të bëjnë rrobat ‘e gjalla’ për të thithur emetimet e karbonit

Projektuesi kanadez-iranian Roya Aghighi dëshiron që ju të imagjinoni se këmisha juaj është e gjallë. Aghighi shpreson se ne mund të zhvillojmë një marrëdhënie më intime me modën – duke i trajtuar rrobat si qenie të gjalla që kanë nevojë për ndihmën tonë për të mbijetuar.

LEXO ME SHUME >


Ky do të jetë qyteti i parë në botë me rrugë elektrike që do të ngarkojnë transportin publik

Qyteti i Tel Avivit po punon për krijimin e rrugëve elektrike pa tel për të ngarkuar dhe furnizuar transportin publik në qytet.

LEXO ME SHUME >


UN75: E ardhmja që duam, OKB-ja që duam

Mes pandemisë së COVID-19, konsultimet në mbarë botën të Kombeve të Bashkuara dalin me një thirrje të fortë për hapa konkretë për pabarazitë, ndryshimet klimatike dhe për më shumë solidaritet

LEXO ME SHUME >

Qëndroni më të informuar për mjedisin

Regjistrohuni për të marrë përmbledhjen ditore të lajmeve mjedisore në e-mailin tuaj.