Lajme nga bota


Vala e nxehtësisë dhe jo koronavirusi, po rrit numrin e vdekjeve në Mbretërinë e Bashkuar

Vala e nxehtësisë dhe jo koronavirusi, po rrit numrin e vdekjeve në Mbretërinë e Bashkuar

LEXO ME SHUME >


Pas takimit me Angela Merkelin, Greta Thunberg kthehet në shkollë

Aktivistja suedeze e klimës, Greta Thunberg njoftoi sot se është rikthyer në shkollë pas një pushimi 1-vjeçar.

LEXO ME SHUME >


Toka ka humbur 28 trilion tonë akull në më pak se 30 vjet. Pasojat mund të jenë katastrofike

Një total prej 28 trilionë ton akulli janë zhdukur nga sipërfaqja e Tokës që nga viti 1994. Ky është përfundimi i shkencëtarëve në Mbretërinë e Bashkuar që kanë analizuar sondazhet satelitore të poleve, maleve dhe akullnajave të planetit për të matur sa mbulim akulli humbi për shkak të ngrohjes globale nxitur nga rritja e emetimeve të gazrave serë.

LEXO ME SHUME >


Raporti i OBSH dhe UNICEF: Më shumë se 800 mln fëmijë nuk kanë akses në larjen e duarve në shkolla

Më shumë se 800 milionë fëmijë në të gjithë botën nuk janë në gjendje të lajnë duart e tyre në shkollë, sipas një raporti të përbashkët të publikuar nga Organizata Botërore e Shëndetësisë dhe Fondi i Kombeve të Bashkuara për Fëmijët (UNICEF).

LEXO ME SHUME >


Shkencëtarët: Në Oqeanin Atlantik ndodhen deri në 21 milionë ton copëza të plastikës

Ekzistojnë 12-21 milionë tonë pjesë plastike të vogla që lundrojnë në Oqeanin Atlantik. Ky është zbulimi i shkencëtarëve.

LEXO ME SHUME >

Qëndroni më të informuar për mjedisin

Regjistrohuni për të marrë përmbledhjen ditore të lajmeve mjedisore në e-mailin tuaj.