Lajme nga bota


Gjysma e popullsisë së botës nuk ka qasje në të dhënat për cilësinë e ajrit

Rreth 51 % e vendeve në të gjithë botën nuk nxjerrin të dhëna në dispozicion të publikut për cilësinë e ajrit, tregoi studimi i ri ”OpenAQ” me qendër në Uashington.

Raporti zbuloi se vendet ku jetojnë 1,4 miliardë njerëz nuk nxjerrin të dhëna të disponueshme për cilësinë e ajrit, ndërsa vendet ku jetojnë 4,2 miliardë nuk ndajnë në mënyrë transparente të dhëna për cilësinë e ajrit.

LEXO ME SHUME >


Plastika për riciklim nga Evropa përfundon në ujërat e Azisë

Ndërgjegjësimi i publikut për ndotjen plastike po rritet dhe riciklimi në Evropë është shndërruar në një proces tashmë të njohur për të gjithë. Sidoqoftë, megjithëse riciklimi pasqyrohet si një zgjidhje, një sasi e madhe e plastikës për riciklim është e parashikuar të përfundojë në landfille apo oqeane, sipas një studimi të ri të parashikuar për botim në edicionin e muajit shtator të revistës Environment International.

LEXO ME SHUME >


Ngrohja globale: Ky ishte qershori më i ngrohtë në Siberi që kur u mat temperatura

Rreth 59 megatonna dioksid karboni u liruan në Siberi në qershor nga zjarret që përshinë rajonin e gjerë rus, sipas shkencëtarëve në Shërbimin e Monitorimit të Atmosferës së Kopernikut (CAMS).

LEXO ME SHUME >


Përmbytjet “pushtojnë” Japoninë, shkon në 18 numri i të vdekurve, dhjetëra të zhdukur

Ka shkuar në 18 numri i persona që kanë humbur jetën si pasojë e përmbytjeve që kanë përfshirë pjesën jug-perëndimore të Japonisë për shkak të motit të keq.

16 prej tyre janë ende të paidentifikuar dhe dhjetëra të tjerë janë shpallur të humbur.

LEXO ME SHUME >


Zjarret në Amazonë shënuan rekord në muajin qershor

Zjarret në pyjet e Amazonës në Brazil janë intensifikuar për 20 për qind më shumë në qershor, që është rekordi më i lartë brenda një muaji tash e 13 vjet.

Instituti Kombëtar për Kërkime në Hapësirë tha se ka regjistruar 2,248 zjarre, në krahasim me 1,880 të tilla në qershor të vitit 2019.

LEXO ME SHUME >

Qëndroni më të informuar për mjedisin

Regjistrohuni për të marrë përmbledhjen ditore të lajmeve mjedisore në e-mailin tuaj.