Lajme nga bota


Kontinenti Afrikan po ndahet ngadalë. Shkencëtarët thonë: një oqean i ri po krijohet

Në një nga vendet më të nxehta në Tokë, përgjatë një zone të rajonit Afar të Afrikës Lindore, është e mundur të qëndrosh pikërisht në vendin ku thellë nëntokë, kontinenti po ndahet. Kjo zonë gjendet pikërisht mbi kryqëzimin e tre pllakave tektonike që shumë ngadalë po largohen nga njëra-tjetra, një proces gjeologjik kompleks për të cilin shkencëtarët thonë se në një moment të caktuar do ta ndajë Afrikën në dy pjesë dhe do të krijojë një basen të ri oqeanik pas disa miliona vitesh.

LEXO ME SHUME >


Gjysma e popullsisë së botës nuk ka qasje në të dhënat për cilësinë e ajrit

Rreth 51 % e vendeve në të gjithë botën nuk nxjerrin të dhëna në dispozicion të publikut për cilësinë e ajrit, tregoi studimi i ri ”OpenAQ” me qendër në Uashington.

Raporti zbuloi se vendet ku jetojnë 1,4 miliardë njerëz nuk nxjerrin të dhëna të disponueshme për cilësinë e ajrit, ndërsa vendet ku jetojnë 4,2 miliardë nuk ndajnë në mënyrë transparente të dhëna për cilësinë e ajrit.

LEXO ME SHUME >


Plastika për riciklim nga Evropa përfundon në ujërat e Azisë

Ndërgjegjësimi i publikut për ndotjen plastike po rritet dhe riciklimi në Evropë është shndërruar në një proces tashmë të njohur për të gjithë. Sidoqoftë, megjithëse riciklimi pasqyrohet si një zgjidhje, një sasi e madhe e plastikës për riciklim është e parashikuar të përfundojë në landfille apo oqeane, sipas një studimi të ri të parashikuar për botim në edicionin e muajit shtator të revistës Environment International.

LEXO ME SHUME >


Ngrohja globale: Ky ishte qershori më i ngrohtë në Siberi që kur u mat temperatura

Rreth 59 megatonna dioksid karboni u liruan në Siberi në qershor nga zjarret që përshinë rajonin e gjerë rus, sipas shkencëtarëve në Shërbimin e Monitorimit të Atmosferës së Kopernikut (CAMS).

LEXO ME SHUME >


Përmbytjet “pushtojnë” Japoninë, shkon në 18 numri i të vdekurve, dhjetëra të zhdukur

Ka shkuar në 18 numri i persona që kanë humbur jetën si pasojë e përmbytjeve që kanë përfshirë pjesën jug-perëndimore të Japonisë për shkak të motit të keq.

16 prej tyre janë ende të paidentifikuar dhe dhjetëra të tjerë janë shpallur të humbur.

LEXO ME SHUME >

Qëndroni më të informuar për mjedisin

Regjistrohuni për të marrë përmbledhjen ditore të lajmeve mjedisore në e-mailin tuaj.