Lajme nga bota


​Peshkaqenët janë më të vjetër se dinozaurët, cili është sekreti i suksesit të tyre?

Peshkaqenët si grup kanë ekzistuar për të paktën 450 milionë vjet, duke mbijetuar katër nga pesë zhdukjet masive, duke përfshirë katastrofën që zhduku dinozaurët 66 milionë vjet më parë.

LEXO ME SHUME >


Biden pritet të shpallë gjendjen e jashtëzakonshme për shkak të ndryshimeve klimatike

Presidenti amerikan Joe Biden tha se pritet së shpejti të shpallë gjendjen e jashtëzakonshme në vend për shkak të krizës së shkaktuar nga ndryshimet klimatike. I pyetur nga gazetarët në bazën e Forcave Ajrore Andrews, pranë Uashingtonit, nëse ai planifikon të shpallë një emergjencë klimatike në SHBA, presidenti tha: “Unë do të marr një vendim për këtë në të ardhmen e afërt”.

LEXO ME SHUME >


Vala e të nxehtit në Europë shkon drejt veriut

Evropa perëndimore përballet me temperatura më të larta të martën, ndërsa një valë e egër e të nxehtit po shkon drejt veriut. Në Francë dhe në Mbretërinë e Bashkuar u lëshuan paralajmërime për nxehtësinë ekstreme, ndërsa Spanja veriore regjistroi temperatura prej 43 gradë celsius të hënën.

LEXO ME SHUME >


Vera përvëluese e Spanjës: Zjarre, thatësira, vapë zhuritëse, temperaturat deri në 46 gradë

Në Spanjë vala e të nxehtit ka arritur kulmin, në mbarë vendin janë hapur vatra të shumta zjarri. Vendi po kalon një thatësirë të paparë ndonjëherë dhe temperaturat kanë arritur rekord me deri në 46 gradë.  

LEXO ME SHUME >


Pas qershorit përvëlues historik, Evropa Perëndimore pret dallgën e dytë të rrezikshme të nxehtësisë

Britania e Madhe, Portugalia, Spanja dhe Franca po përballen me temperatura rekord këtë javë, me fare pak lehtësim në horizont.

LEXO ME SHUME >

Qëndroni më të informuar për mjedisin

Regjistrohuni për të marrë përmbledhjen ditore të lajmeve mjedisore në e-mailin tuaj.