Lajme nga bota


Shkencëtarët zbulojnë ku ndodhet ajri më i pastër në botë, i pa ndotur nga njerëzit

Shkencëtarët besojnë se kanë zbuluar ajrin më të pastër në botë, i pa ndotur nga aktiviteti njerëzor. Ai është e vendosur në Oqeanin Jugor që rrethon Antarktidën.

LEXO ME SHUME >


20 mijë ton naftë shkojnë dëm – Rusia shpall gjendjen e jashtëzakonshme pas incidentit të zbuluar dy ditë me vonesë!

Presidenti i Rusisë Vladimir Putin ka shpallur një gjendje të jashtëzakonshme pasi 20 mijë ton naftë filluan të rrjedhin brenda një lumi në Rrethin Arktik. Derdhja ndodhi kur një rezervuar karburanti në një termocentral pranë qytetit Norilsk siberian u dëmtua të Premten e kaluar.

LEXO ME SHUME >


Gjermani, shembet centrali atomik

Gjermania po ndjek politika të gjelbra për prodhimin e energjisë, larg asaj ato atomike dhe të qymyrit. Një tjetër central bërthamor u nxor të enjten jashtë pune në qytezën e Filipsburgut në jugperëndim. Deri në vitin 2022, shpresohet të dalin jashtë funksionit edhe 6 reaktorë që tani janë aktivë.

LEXO ME SHUME >


Përmirësimet në cilësinë e ajrit do të sjellin temperatura më të ngrohta dhe shira më të rënda, shprehen shkencëtarët

Shkencëtarët thonë se përmirësimet dramatike në cilësinë e ajrit të lidhura me mbylljen e koronavirusit mund të sjellin temperatura më të ngrohta dhe shira më të rëndë këtë vit.

LEXO ME SHUME >


Ndotja detare nga plastika/ BB diskuton me ekspertët masat për parandalimin, riciklimin e pastrimin

Ekspertë të Bankës Botërore zhvilluan të hënën konsultime online me përfaqësues të qeverisë, sektorit privat dhe partnerë të zhvillimit për të diskutuar masat për adresimin e ndotjes plastike të ujërave detare, të tilla si parandalimi, riciklimi dhe pastrimi.

LEXO ME SHUME >

Qëndroni më të informuar për mjedisin

Regjistrohuni për të marrë përmbledhjen ditore të lajmeve mjedisore në e-mailin tuaj.