Lajme nga bota


Ndotja detare nga plastika/ BB diskuton me ekspertët masat për parandalimin, riciklimin e pastrimin

Ekspertë të Bankës Botërore zhvilluan të hënën konsultime online me përfaqësues të qeverisë, sektorit privat dhe partnerë të zhvillimit për të diskutuar masat për adresimin e ndotjes plastike të ujërave detare, të tilla si parandalimi, riciklimi dhe pastrimi.

LEXO ME SHUME >


Ndryshimet klimatike: Mbi 3 miliardë njerëz mund të jetojnë në nxehtësi ekstreme deri më 2070

Më shumë se 3 miliardë njerëz do të jetojnë në vende me temperatura “gati të papërballueshme” deri më 2070, thuhet në një studim të ri.

LEXO ME SHUME >


Rekordi i përqendrimit të mikroplastikës, në shtratin e detit Tirren

Në detin ”Tirren” ekziston përqendrimi më i lartë i mikroplastikës që është matur ndonjëherë në shtratin e detit në botë: deri në 1.9 milion fragmente për metër katror mund të llogariten në shtrirjen e detit midis rajoneve të Toscana, Lazio, Sardenjës dhe Korsikës, sipas studimit të botuar në revistën ”Science”.

LEXO ME SHUME >


Një kafshë “pritëse e ndërmjetme” kaloi koronavirusin nga lakuriqët tek njerëzit, shpreh studimi i OBSH

Por ndërsa Organizata Botërore e Shëndetit thotë se studimi tregon për “origjinën natyrale” të virusit, disa shkencëtarë thonë se nuk mund të dihet kurrë se si u infektua personi i parë.

LEXO ME SHUME >


34 vjet nga shpërthimi i Çernobilit, OKB apel për të mos harruar

Kishte kaluar mëngjesi i 26 prillit të 1986 kur shpërthimi i reaktorit numër katër në termocentralin Cernobil në Ukrainë shkaktoi katastrofën më të madhe bërthamore në histori.

LEXO ME SHUME >

Qëndroni më të informuar për mjedisin

Regjistrohuni për të marrë përmbledhjen ditore të lajmeve mjedisore në e-mailin tuaj.