Lajme nga bota


Një tigër në kopshtin zoologjik të Bronksit ka rezultuar pozitiv me Covid-19

Tigri i gjinisë femër, i quajtur Nadia, besohet të jetë rasti i parë i njohur i një kafshe të infektuar me Covid-19 në SH.B.A. Nadia, së bashku me gjashtë kafshë të tjera, mendohet të jenë infektuar nga një roje asimptomatik i kopshtit zoologjik.

LEXO ME SHUME >


Covid-19 shtyn takimin Cop26 në Glasgou

Është vendosur shtyrja e takimit të COP26 në Glasgou të Skocisë, për shkak të Covid-19. Njoftimi është bërë në një deklaratë të përbashkët nga Mbretëria e Bashkuar dhe Kombet e Bashkuara, pas një takimi "virtual" të zyrtarëve të të dyja palëve.

LEXO ME SHUME >


Kriza e koronavirusit po na kujton se energjia elektrike sot është më e domosdoshme se kurrë!

Miliona njerëz janë të izoluar në shtëpitë e tyre, duke u mbështetur tek teknologjia për të punuar nga shtëpia apo thjesht për argëtim, nëpërmjet furnizimit me energji elektrike. Një qasje e përditshme të cilën e marrim për të mirëqenë sepse e kemi gjithmonë aty.

LEXO ME SHUME >


Maskat për mbrojtjen nga koronavirusi dhe efekti i tyre në mjedis

Maskat për fytyrën me një përdorim, të përdorura për t'u mbrojtur nga përhapja e koronavirusit, mund të shkaktojnë dëm të konsiderueshëm në mjedis.

LEXO ME SHUME >


Koronavirusi dhe ndryshimet klimatike: Një përrallë e dy krizave

Koronavirusi ka ulur nivelin e shkarkimeve më shpejt se sa vitet e negociatave për klimën. A është ky shpërthim virusi një pasqyrim i asaj se si do të ishte jeta jonë nëse do të vepronim seriozisht për ndryshimet klimatike? 

LEXO ME SHUME >

Qëndroni më të informuar për mjedisin

Regjistrohuni për të marrë përmbledhjen ditore të lajmeve mjedisore në e-mailin tuaj.