Lajme nga bota


Kriza klimatike: I nxehti në Antarktidë shkrin 1/4 e dëborës në vetëm 9 ditë!

Një valë nëntë-ditore nxehtësie rrënoi majën veriore të Antarktidës në fillim të këtij muaji. Imazhet e reja të NASA zbulojnë se gati një e katërta e mbulesës së dëborës së një ishulli Antarktik u shkri, një simptomë gjithnjë e më e zakonshme e krizës klimatike.

LEXO ME SHUME >


Kosova synon rritjen e energjisë së ripërtritshme deri 25 %, por duke e dëmtuar mjedisin

Fluturat e erës në Golesh, në pjesën më të madhe të kohës, janë jashtë funksionit. Ato ishin vendosur në këtë kodër me qëllim të prodhimit të energjisë, mirëpo për shkak të teknologjisë së vjetër nuk është se e ndihmojnë tregun me prodhim, raporton KTV.

LEXO ME SHUME >


Vjen Trump, India pastron lumin, 14 mijë litra ujë për të oksigjenuar Yamuna ad Agra

Një operacion i gjerë pastrimi është ndërmarrë nga qeveria indiane, për të fshehur varfërinë dhe shëmtinë gjatë vizitës së presidentit amerikan Trump, duke nisur nga uji i pastër që do të hidhet në lumin Yamuna as Agra.

LEXO ME SHUME >


Australi, rreth 75% e popullsisë e prekur nga zjarret

Më shumë se 75% e popullsisë u prek nga zjarret që filluan në shtator të vitit 2019 në Uellsin e Ri Jugor, e më pas u përhapën në Queensland, Victoria dhe në Australinë e Jugut.

LEXO ME SHUME >


Koronavirusi ul emetimet e gazrave serrë

Epidemia e koronavirusit, që ka paralizuar ekonominë në Kinë, mund të ketë pakësuar me të paktën 25% emetimet e dyoksidit të karbonit të gjigantit aziatik, sipas një studimi të publikuar sot, por ndikimi mund të jetë veçse i përkohshëm.

LEXO ME SHUME >

Qëndroni më të informuar për mjedisin

Regjistrohuni për të marrë përmbledhjen ditore të lajmeve mjedisore në e-mailin tuaj.