Lajme nga bota


Akullnajat, ekspertët: Rritja e temperaturave po shpejton shkrirjen në brendësi!

Temperaturat në rritje po dëmtojnë ato që konsideroheshin prej kohësh si shtresa të fjetura, pothuajse të fosilizuara akulli, duke i bërë më të paqëndrueshme dhe të rrezikshme akullnajat në Alpet e Europës.

LEXO ME SHUME >


Zjarre masive në Kranidhi të Greqisë! Flakët përfshijnë hotelin, shpëtojnë turistët

Greqia në flakë. Dhjetëra vatra zjarri janë shënuar mbasditen e së hënës në të gjithë Greqinë, ku siç njofton shërbimi zjarrëfikës,disa zona janë në rrezik.

LEXO ME SHUME >


Nga Singapori vjen birra e prodhuar me ujërat e zeza

Një program qeveritar për trajtimin e ujërave të zeza i quajtur NEWater ka filluar në Singapor që nga viti 2003. Ky projekt tani bën një hap përpara me një birrë. Kompania NEWBrew ka hedhur në treg një pije të bërë me ujëra të ndotura, por të pastruara. Qëllimi është të trajtohet problemi i përgjithshëm i mungesës së ujit.

LEXO ME SHUME >


“Një dimër i pasigurt”, analiza e CNN: Thellohet kriza energjetike! Mbyllja e fushave norvegjeze të gazit një tjetër tronditje për Europën

Problemet energjetike të Evropës duket se do të vazhdojnë edhe për një kohë të gjatë.

LEXO ME SHUME >


Shpikja e madhe erdhi, makinë me panele diellore, udhëton deri në 620 km

Një makinë e pajisur me panele diellore pritet të udhëtojë rreth 620 kilometra pa ndalim.

 

LEXO ME SHUME >

Qëndroni më të informuar për mjedisin

Regjistrohuni për të marrë përmbledhjen ditore të lajmeve mjedisore në e-mailin tuaj.