Lajme nga bota


Stuhi ere dhe borë, shkurti sjell në Europë të ftohtin arktik

Temperaturat e larta në ndërrimin e muajve, shumë shpejt do t’i lënë vendin acarit të Arktikut.

LEXO ME SHUME >


Organizata Botërore e Shëndetit shpall emergjencë globale për koronavirusin

Organizata Botërore e Shëndetësisë shpalli emergjencë globale për përhapjen e shpejtë të koronavirusit. Shefi i organizatës Tedros Adhanom Ghebreyesus deklaroi se arsyeja kryesore nuk është ajo që po ndodh në Kinë, por ajo që po ndodh në vendet e tjera të botës.

LEXO ME SHUME >


Si ti ndalni flakët?

Mësimet e nxjerra nga zjarret e Australisë. Edhe shumë vende të tjera janë të ndjeshme.

Një mënyrë për të kuptuar shkallën e shkatërrimit, që kanë shkaktuar zjarret në pyjet e Australisë, mund të jetë ajo nëpërmjet të dhënave dhe fotove. Rreth 11 milionë hektarë të këtij shteti janë shkrumbuar që nga muaji shtator, pothuajse sa e gjithë sipërfaqja e Bullgarisë, shkruan The Economist.

LEXO ME SHUME >


Princi Charles: ‘’Bota po digjet, duhet një model i ri ekonomik me natyrën në qendër”

Vetëm një revolucion në mënyrën e funksionimit të ekonomisë globale dhe tregjet financiare mund të shpëtojë planetin nga kriza e klimës dhe të sigurojë prosperitetin e ardhshëm, paralajmëroi Princi Charles.

LEXO ME SHUME >


Ulqin/ Pesë bashki dhe 25 organizata ide inovative për reduktimin e mbetjeve plastike

GIZ, (bashkëpunimi gjerman) mblodhi në Ulqin këto ditë, përfaqësues nga pesë bashki dhe 25 organizata mjedisore nga tre vende të Ballkanit për promovimin e ideve inovative me fokus pakësimin e mbetjeve plastike që përfundojnë në det.

LEXO ME SHUME >

Qëndroni më të informuar për mjedisin

Regjistrohuni për të marrë përmbledhjen ditore të lajmeve mjedisore në e-mailin tuaj.