Lajme nga bota


Forumi Ekonomik i Davos, nga ekonomia te sfidat klimatike, çfarë nuk duhet të humbisni këtë vit

Ndërsa udhëheqësit e qeverisë dhe biznesit, përfshirë më shumë se 100 miliarderë, janë mbledhur në Davos, Zvicër, për Forumin e 50-të Ekonomik Botëror, çfarë nuk duhet të humbisni nga ky tubim i rëndësishëm botëror.

LEXO ME SHUME >


Projekti i pazakontë – Si një kryeqytet që po fundoset po transferohet drejt xhunglës

Ndërsa zjarret po përhapen në të gjithë botën nga Brazili në Australi, kryeqytetit të Indonezisë po i ndodh një fenomen krejtësisht i kundërt. Shirat e dendur kanë përmbytur gjithë vendin duke bërë që lumenjtë të shpërthejnë brigjet e tyre dhe të përmbytin mijëra shtëpi.

LEXO ME SHUME >


Kombet e Bashkuara japin alarmin: Përgatituni për "tsunamin e refugjatëve" nga klima

Bota duhet të përgatitet për një rritje të mprehtë të numrit të refugjatëve pasi miliona njerëz mund të detyrohen të ikin për shkak të ndryshimit të klimës, tha Komisioneri i Lartë i Kombeve të Bashkuara për Refugjatët.

LEXO ME SHUME >


Trump për Thunberg: Do isha i kënaqur ta takoja, ndotësit e mjedisit janë të tjerët, jo SHBA

Presidenti i Shteteve të Bashkuara Donald Trump tha se ai "do të kishte qenë i kënaqur" të takohej me aktivistin e klimës Greta Thunberg në Davos.

LEXO ME SHUME >


Qëndroni më të informuar për mjedisin

Regjistrohuni për të marrë përmbledhjen ditore të lajmeve mjedisore në e-mailin tuaj.