Lajme nga bota


GJERMANI – Industria kërkon standarde më të rrepta mbi emetimet e gazrave

Kreu i Federatës Gjermane të Industrive (BDI) ka paralajmëruar standarde më të rrepta për emetimet e gazrave serrë në Bashkimin Europian përpara publikimit të së ashtuquajturës “Marrëveshja e gjelbër”.

LEXO ME SHUME >


Dekreti i klimës: Kthesa ekologjike e qeverisë italiane që e ka ndarë vendin në dysh

‘Një pikë kthese në krizën e klimës’, - kështu e ka pagëzuar qeveria italiane "dekretin e klimës", një seri masash që synojnë të vendosë Italinë në ballë të luftës kundër ndotjes për 15 vitet e ardhshme.

LEXO ME SHUME >


Sidney pushtohet nga tymi/ Shkak djegia e pyjeve, nivel i lartë rrezikshmërie

Sidnej, një prej qyteteve më të rëndësishme të Australisë, po mbytet nga tymi.

LEXO ME SHUME >


Gjermania veçon 500 milionë euro për të ndihmuar në dëmet e ndryshimeve klimatike

Gjermania planifikon të veçojë 500 milionë euro vitin e ardhshëm për të ndihmuar vendet më të varfëra të mbrohen më mirë nga pasojat e ndryshimeve klimatike, deklaroi sot ministri i Zhvillimit Gerd Mueller, në samitin e OKB-së për klimën.

LEXO ME SHUME >


Ndryshimet klimatike / Diga më e madhe në botë arrin nivelin më të ulët në dy dekada

Diga Kariba është zhytur në nivelin e saj më të ulët që nga viti 1996, duke rritur kështu rreziqe të mëtejshme për hidrocentralet nga të cilat varet gjysma e fuqisë totale të Zimbabve dhe Zambia.

LEXO ME SHUME >

Qëndroni më të informuar për mjedisin

Regjistrohuni për të marrë përmbledhjen ditore të lajmeve mjedisore në e-mailin tuaj.