Lajme nga bota


Ndryshimet klimatike / Diga më e madhe në botë arrin nivelin më të ulët në dy dekada

Diga Kariba është zhytur në nivelin e saj më të ulët që nga viti 1996, duke rritur kështu rreziqe të mëtejshme për hidrocentralet nga të cilat varet gjysma e fuqisë totale të Zimbabve dhe Zambia.

LEXO ME SHUME >


“Ellen”, trageti i parë elektrik në botë

Quhet “Ellen” dhe është trageti elektrik më i madh në botë.

LEXO ME SHUME >


COP25, sot dita e Gretës, aktivistja suedeze në Konferencën e OKB në Madrid

Madridi është ndalesa e fundit e udhëtimit të gjatë të Greta Thunberg. Aktivistja e re suedeze ka mbërritur sot në mëngjes në kryeqytetin spanjoll për të marrë pjesë në Konferencën e Kombeve të Bashkuara për Ndryshimet e Klimës, e cila prej katër ditësh po zhvillon punimet në Madrid.

LEXO ME SHUME >


Ndryshimet e klimës po kërcënojnë botën, ja vendi që rrezikoi këtë vit

Valë të mëdha nxehtësie po godasin në mënyrë të pazakontë vende të pasura dhe të varfra, vitet e fundit.

LEXO ME SHUME >


Njihuni me shtëpinë termike, aty ku dritaret i shndërrojnë rrezet në energji

Duken si dritare normale, por brenda tyre rrjedh një përzierje alkooli dhe uji të distiluar.

LEXO ME SHUME >

Qëndroni më të informuar për mjedisin

Regjistrohuni për të marrë përmbledhjen ditore të lajmeve mjedisore në e-mailin tuaj.